Moska akuzon Ukrainën për sulme me dronë brenda Rusisë, lëshon breshëri të reja raketash

schedule09:09 - 6 Dhjetor, 2022

schedule 09:09 - 6 Dhjetor, 2022

Rusia lëshoi ​​një breshëri të re raketash në drejtim të Ukrainës të hënën, pasi akuzoi Kievin për goditjen e aeroporteve ushtarake brenda territorit të saj.

Dhjetëra raketa u lëshuan nga forcat ruse drejt Ukrainës të hënën, duke ndërprerë furnizimin me ujë dhe energji elektrike në disa zona dhe duke vrarë të paktën një person në qytetin ukrainas të Kryvyi Rih dhe të paktën dy persona në Zaporizhzhia, sipas autoriteteve lokale.

Mbetjet nga një raketë kaluan gjithashtu kufirin ukrainas, duke goditur një qytet në Moldavi.

Forcat Ajrore të Ukrainës thanë se më shumë se 60 raketa ruse u kapën.

Megjithatë, disa arritën objektivat e tyre dhe granatimet ndërprenë aksesin e ujit dhe energjisë elektrike në Kryvyi Rih dhe në qytetin jugor të Odesa-s, pas mungesave të fundit në të gjithë vendin për shkak të sulmeve ruse që synonin infrastrukturën kritike.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha se Ukraina përdori dronë për të sulmuar dy aeroporte ushtarake ruse të hënën në mëngjes, duke shtuar se mbrojtja e saj ajrore ndaloi sulmet “në rajonet e Saratovit dhe Ryazanit”, sipas një deklarate të transmetuar në agjencinë zyrtare ruse të lajmeve RIA Novosti.

“Në mëngjesin e 5 dhjetorit, regjimi (Kiev), për të çaktivizuar avionët rusë me rreze të gjatë, u përpoq të godiste me mjete ajrore pa pilot [dronë] reaktivë të prodhimit sovjetik në aeroportet ushtarake Diaghilevo në rajonin Ryazan dhe Engels në rajonin e Saratovit”, thuhet në deklaratë.

“Mbrojtja ajrore e Forcave Ruse ka kapur këta dronë ukrainas që fluturonin në lartësi të ulët”, tha ai, duke shtuar se dronët e shkatërruar “dëmtuan pak” dy avionë.

Tre persona u vranë dhe gjashtë u plagosën pasi një kamion me karburant shpërtheu në aeroportin rus pranë qytetit Ryazan, njoftuan mediat shtetërore ruse. Shpërthimi ndodhi në një parking avioni në aeroport, i thanë shërbimet e urgjencës agjencisë shtetërore të lajmeve TASS të hënën.

Pasojat e shpërthimit në aeroport duket se janë kapur nga kompania izraelite e imazheve satelitore ImageSat International (ISI), e cila tregoi “shenjat e djegies dhe objektet” pranë “një avioni Tu-22M që ndoshta ishte dëmtuar”, i tha CNN.

Droni i dytë fluturoi në qytetin perëndimor rus të Engels, ku ndodhet një bazë ajrore me të njëjtin emër.

Pamjet e kamerave CCTV të gjeolokuara nga CNN duket se tregojnë një shpërthim që ndriçon qiellin rreth orës 6 të mëngjesit me kohën lokale të hënën në mëngjes në Engels, i cili është rreth 500 milje në juglindje të Moskës.

Guvernatori i rajonit të Saratovit, Roman Busargin, siguroi banorët në Telegram se asnjë infrastrukturë civile nuk ishte dëmtuar, por tha se “informacionet në lidhje me incidentet në objektet ushtarake po kontrollohen nga agjencitë e zbatimit të ligjit”.

Blogerët pro-rusë kanë thënë se incidentet ka të ngjarë të ishin një akt sabotimi nga Ukraina, e cila nuk ka konfirmuar se sulmoi asnjërën nga aeroportet./Abcnews.al/