Mosfunksionimi erektil, pesë mënyra natyrale për “ta mundur”

schedule23:15 - 13 Gusht, 2022

schedule 23:15 - 13 Gusht, 2022

Vitet e fundit, ka pasur gjithnjë e më shumë reklama që promovojnë trajtime për disfunksionin erektil. Në këtë kontekst, është e rëndësishme që burrat të dinë se ata mund të lehtësojnë apo edhe të ndryshojnë simptomat e mosfunksionimit erektil duke bërë disa ndryshime të thjeshta në stilin e jetës , të tilla si humbja e peshës së tepërt dhe lënia e duhanit, të cilat ka të ngjarë të përmirësojnë shëndetin e tyre të përgjithshëm dhe të zvogëlojnë shanset e zhvillimit të diabetit, sëmundjeve kardiovaskulare dhe sindromës metabolike.

Raporti Special i Shëndetit në Massachusetts për mosfunksionimin erektil ofron një përmbledhje të detajuar të këtyre trajtimeve, si dhe shkaqet e mosfunksionimit erektil dhe se si mund të jetë një shenjë paralajmëruese e problemeve të tjera serioze shëndetësore.

Mosfunksionimi erektil mund të ndodhë për shumë arsye. Ndonjëherë mund të jetë për shkak të diçkaje aq të thjeshtë sa një efekt anësor i një ilaçi të caktuar, por në rreth 75% të rasteve, shkaku është më i ndërlikuar. Mosfunksionimi erektil mund të shkaktohet nga sëmundje vaskulare , sëmundje neurologjike, diabeti ose trajtime ose operacione të lidhura me prostatën.

Këshillat e mëposhtme mund të ndihmojnë një mashkull të kapërcejë mosfunksionimin erektil dhe të arrijë një shëndet më të mirë dhe një jetë seksuale më të mirë. Megjithatë, nëse problemi vazhdon, është mirë të kontaktoni një specialist.

Filloni të ecni. Sipas një studimi të Harvardit, vetëm 30 minuta ecje në ditë u shoqëruan me një ulje prej 41% të rrezikut të mosfunksionimit erektil. Studime të tjera tregojnë se ushtrimet me intensitet të moderuar mund të ndihmojnë në rivendosjen e performancës seksuale te meshkujt e moshës së mesme obezë me mosfunksionim erektil.

Hani siç duhet. Në Studimin e Aging Men’s, një dietë e pasur me ushqime natyrale si fruta, perime, drithëra dhe peshk, me më pak mish të kuq dhe të përpunuar dhe fruta të përpunuara, zvogëloi gjasat për mosfunksionim erektil.

Kushtojini vëmendje shëndetit tuaj vaskular. Presioni i lartë i gjakut, sheqeri i lartë në gjak, kolesteroli i lartë dhe trigliceridet e larta mund të dëmtojnë arteriet e zemrës (duke shkaktuar atak në zemër), trurin (duke shkaktuar goditje në tru) dhe ato që çojnë në penis (duke shkaktuar mosfunksionim erektil), ndaj të cilave rritet edhe perimetri i belit kontribuon. Konsultohuni me mjekun tuaj për të zbuluar nëse sistemi juaj vaskular – dhe në këtë mënyrë zemra, truri dhe penisi – janë në gjendje të mirë, ose nëse keni nevojë të ndiqni ndryshimet e stilit të jetesës dhe, nëse është e nevojshme, disa ilaçe.

Humbni peshë dhe qëndroni të dobët. Zvogëlimi i perimetrit të belit është një taktikë e mirë, pasi një burrë me bel 106 cm ka 50% më shumë gjasa të ketë mosfunksionim erektil sesa ai me bel 81 cm. Humbja e peshës mund të ndihmojë në luftimin e mosfunksionimit erektil, kështu që një peshë e shëndetshme është një strategji e mirë për parandalimin ose trajtimin e mosfunksionimit erektil. Në përgjithësi, obeziteti rrit rrezikun e sëmundjeve vaskulare dhe diabetit, dy shkaqet kryesore të mosfunksionimit erektil dhe yndyra e tepërt ndërhyn me disa hormone që mund të jenë gjithashtu pjesë e problemit.

Trajnoni një muskul specifik. Një dysheme e fortë e legenit rrit ngurtësinë gjatë ereksionit dhe ndihmon në largimin e gjakut nga penisi duke shtrydhur një venë kyçe. Në një provë britanike, ushtrimet e Kegelit (që forcojnë këta muskuj) dy herë në ditë për tre muaj të kombinuara me biofeedback dhe këshilla për ndryshimet e stilit të jetesës – lënia e duhanit, humbja e peshës, kufizimi i alkoolit – funksionuan shumë më mirë nga këshillat individuale për ndryshimet e stilit të jetesës. /abcnews.al/