Mjekët pohojnë se ky është “ilaçi” më i mirë për ftohjen, shumë efektiv dhe nuk kushton aspak

schedule13:50 - 24 Nëntor, 2022

schedule 13:50 - 24 Nëntor, 2022

Kur kemi të ftohtë, ne i drejtohemi menjëherë atyre metodave të njohura të trajtimit – antibiotikëve, aspirinë, fruta, supë të ngrohtë dhe çajra… Por mjekët thonë se ilaçi më i mirë i të ftohtit është në fakt shumë i thjeshtë dhe plotësisht falas. Është një pushim!

“Është e njëjta gjë kur bëhet fjalë për temperaturë të lartë. Një pushim i mirë përmirëson imunitetin më mirë se çdo gjë tjetër”, raportoi revista mjekësore Naturatz. Mjekët thonë gjithashtu se pilulat për uljen e temperaturës përmirësojnë subjektivisht gjendjen, kështu që njerëzit ngrihen shumë shpejt nga shtrati dhe nuk pushojnë aq sa është e nevojshme që trupi të shërohet realisht dhe të luftojë të ftohurën.

Mjekët rekomandojnë gjithashtu që të pini shumë lëngje dhe të hani fruta dhe perime për të forcuar sistemin tuaj imunitar dhe për të luftuar virusin. Ata gjithashtu theksojnë se gjumi dhe pushimi i pamjaftueshëm është arsyeja pse ftohja juaj zgjat më shumë. /abcnews.al