Misioni për mbrojten e tokës, anija kozmike e NASA-s do të përplaset qëllimisht me një asteroid

schedule08:33 - 26 Shtator, 2022

schedule 08:33 - 26 Shtator, 2022

Një anije kozmike e ndërtuar nga NASA do të përplaset ditën e sotme qëllimisht me një asteroid të vogël si pjesë e një misioni testimi të mbrojtjes të Tokës. Ndërsa ky asteroid – i quajtur Dimorphos  nuk paraqet kërcënim për Tokën, qëllimi i misionit është të demonstrojë se shkëmbinjtë e rrezikshëm që vijnë mund të devijohen duke u përplasur qëllimisht në to.

Anija kozmike, e njohur si Testi i Ridrejtimit të Dyfishtë të Asteroidit (DART) , pritet të përplaset me asteroidin 170 metra të gjerë. Dimorphos është pjesë e një sistemi asteroid binar dhe orbiton Didymos, i cili zgjat rreth 11 orë e 55 minuta.

Por astronomët e NASA-s shpresojnë që DART, ndërkohë që shkatërron veten gjatë procesit, do ta shkurtojë këtë periudhë orbitale me rreth 10 minuta.

Aktualisht ka rreth 27,000 asteroidë në orbitën afër Tokës. Shkëmbinjtë që janë 140 metra dhe më të mëdhenj në madhësi dhe afrohen më shumë se 7.5 milionë kilometra gjatë orbitës klasifikohen si asteroidë potencialisht të rrezikshëm (PHA).

Misioni DART do të jetë demonstrimi i parë në shkallë të plotë i teknologjisë së devijimit të asteroideve. Anija kozmike kapi së fundmi imazhet e saj të para të Didymos dhe Dimorphos duke përdorur një instrument në bord, i njohur si Didymos Reconnaissance and Asteroid Camera for Optical Navigation (DRACO).

Ishte rreth 32 milionë kilometra larg sistemit të asteroideve kur bëri fotot në korrik. U deshën 10 muaj që DART t’i afrohej Dimorphous pasi u lëshua nëntorin e kaluar me raketën Falcon 9 të SpaceX, raporton abcnews.al.

Asteroidët do të jenë rreth 11 milionë kilometra nga Toka kur të ndodhë përplasja. DART do të përshpejtohet me rreth 24,140 kilometra në orë përpara se të përplaset me Dimorphos. Kjo përplasje do të regjistrohet nga një satelit me madhësi çantë i njohur si Light Italian CubeSat for Imaging of Asteroids (LICIACube), i cili është siguruar nga Agjencia Italiane e Hapësirës.

LICIACube, i cili peshon vetëm 14 kilogramë, bëri një udhëtim me DART në hapësirë përpara se së fundmi të ndahej nga anija kozmike. Në vitin 2024, Agjencia Europiane e Hapësirës (ESA) do të nisë anijen e saj kozmike Hera, e cila do të shkojë në një udhëtim dy-vjeçar në sistemin asteroid për të mbledhur informacione pas rrëzimit.

/abcnews.al