Ministrja e Jashtme holandeze jep dorëheqjen për shkak të kaosit në Afganistan

schedule13:50 - 17 Shtator, 2021

schedule 13:50 - 17 Shtator, 2021

Ministrja e Jashtme holandeze Sigrid Kaag ka dhënë dorëheqjen për shkak të trajtimit të krizës afgane të evakuimit muajin e kaluar. Ajo është zyrtarja e parë e qeverisë perëndimore që tërhiqet për shkak të kaosit që pasoi marrjen nën kontroll të talebanëve.

Deputetët holandezë miratuan një mocion censure ndaj saj, duke thënë se qeveria ishte shumë e ngadaltë për t’u përgjigjur dhe la pas shumë afganë.

Kaag tha se ajo qëndron pranë veprimeve të saj, por pranoi vendimin e deputetëve. Ajo pranoi se qeveria ishte e ngadaltë dhe e turbulluar kur reagoi ndaj paralajmërimeve për një rritje të talebanëve.

Holanda arriti të evakuojë rreth 2,000 njerëz nga Afganistani në dy javët e fundit të gushtit. Por qindra staf lokal dhe njerëz që kishin punuar si përkthyes me trupat holandeze u lanë pas.

Kaag pranoi se qeveria kishte vepruar në bazë të “supozimeve të gabuara”, por këmbënguli se ngritja e shpejtë e talebanëve në pushtet i kishte habitur të gjithë, “përfshirë edhe vetë talebanët”.

Pavarësisht kësaj, Kaag tha se vota e deputetëve nuk i la asaj zgjidhje tjetër përveçse të tërhiqej nga posti i saj. g.v/abcnews.al