Ministrja britanike: Ka shumë të ngjarë që Putini do të pushtojë Kievin

schedule10:00 - 23 Shkurt, 2022

schedule 10:00 - 23 Shkurt, 2022

Sekretarja e Jashtme britanike Liz Truss tha sot se ishte shumë e mundshme që presidenti rus Vladimir Putin do të dëshironte të pushtonte Ukrainën. Truss thotë se një sulm në kryeqytetin Kiev është një mundësi shumë reale.

“Rusia ka rrethuar Ukrainën, kështu që ne mund të shohim një sulm nga drejtime të ndryshme”, tha ajo mëngjesin e sotëm për BBC.

Nëse ka një pushtim, ajo thotë se Mbretëria e Bashkuar do të përshkallëzojë sanksionet e saj ndaj Moskës. “Asgjë nuk do të ishte jashtë tryezës në rast të një pushtimi të plotë,” thotë ajo.

Në të njëjtën kohë, Truss vuri në dukje se Britania nuk është ende e sigurt se trupat ruse kanë hyrë tashmë në dy provincat e shkëputura të Ukrainës lindore, Luhansk dhe Donetsk. “Nuk kemi ende prova të konfirmuara se kjo ka ndodhur”, tha ajo në një intervistë tjetër për LBC. g.v/abcnews.al