Ministri Lleshaj: Publikimi i videos në BILD nuk prish imazhin e Shqipërisë

schedule13:45 - 6 Qershor, 2019

schedule 13:45 - 6 Qershor, 2019

Publikimi i videos me përgjimet në gazetën “Bild” nuk prish imazhin e Shqipërisë”. Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, në një intervistë dhënë për “DË” tha se këto përgjime nuk prishin imazhin e vendit, pasi Shqipëria është shumë më e madhe se një rast i shkëputur.

Përgjimet e publikuara nga gazeta Gjermane “Bild” për dosjen 339 që po hetohen Prokuroria e Krimeve të Rënda, nuk janë prova, por indicie. Kështu u shpreh ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj gjatë një interviste dhënë për Duestche Ëelle, duke shtuar se, duhet të pritet përfundimi i hetimeve për të nxjerrë konkluzione.

“Unë nuk besoj që një publikim i tillë prish imazhin e Shqipërisë, se Shqipëria është shumë më e madhe se sa një rast i shkëputur i një publikimi të një përgjimi të caktuar, këtë dua ta ndaj. Sigurisht që asnjë lajm sado i vogël të jetë që s’është pozitiv, nuk na pëlqen dhe si pëlqen askujt, por besoj që çështja ka nevojë të merret me qetësinë e duhur, për arsye se bëhet fjalë për një çështje e cila është në proces hetimor. Kjo thjesht është një rrjedhje e pa autorizuar nga një proces hetimor në zhvillim dhe duhet të presim fundin, nuk duhet të kërcejmë te konkluzionet shumë herët se kam frikë se i bëjmë dëm gjithë procesit. Unë mendoj që ajo, e cila është publikuar sot në mediat gjermane është pjesë e një dosje hetimore që po zhvillohet. Pra bëhet fjalë për rastin konkret dhe përgjithësisht në të gjithë kuptimin e së drejtës, përgjimet nuk janë prova, janë thjesht indicie që të çojnë tek provat”, tha Lleshaj.

Lidhur me protestat e dhunshme Lleshaj kërkoi qe udhëheqësit e opozitës të futen në rrugën e arsyes dhe të mos shkojnë drejt sjelljes kriminale.

“Ne sigurisht i shohim me keqardhje, urojmë që udhëheqësve të këtij grupimi politik që ka dalë nga Parlamenti t’i kthehet arsyeja për t’u futur në rrugën e ligjit e të arsyes. Urojmë që ata të mbeten në nivelin politik dhe mos të afrohen drejt skajit kriminal të sjelljes, sepse sulmet ndaj Policisë nuk mund të konsiderohen më si protesta politike, por janë sulme kriminale”, tha ministri.

Qeveria gjermane e ka shprehur qëndrimin e saj ndaj Shqipërisë, duke përkrahur integrimin  dhe kundërshtuar dhunën.

“në unison unë shoh  dy qëndrime: së pari, qëndrimin e Qeverisë Gjermane, i cili është fare i qartë, i thjeshtë në mbështetje të perspektivës europiane të Shqipërisë dhe në refuzim të të gjitha formave të dhunës. Por të njëjtën gjë shoh edhe të deputetët e Bundestagut Gjerman, kryesisht ata me të cilët unë jam takuar janë të grupit CDU-CSU”, tha Lleshaj.

Lleshaj u ndal edhe te lufta e policisë për trafiqet e drogës por edhe te kërkesat për azil nga Shqiptarët drejt vende të BE. Ai shtoi se, dy fenomenet janë luftuar maksimalisht nga qeveria Rama, ndërsa prioritet vijon të mbetet lufta kundër kultivimit të kanabisit në zona të thella malore. /ABC News Albania 24/7