Ministri gjerman: Nëse furnizimet me gaz rus janë kaq të ulëta sa tani, disa industri duhet të mbyllen

schedule08:52 - 24 Qershor, 2022

schedule 08:52 - 24 Qershor, 2022

Gjermania po shkon drejt mungesës së gazit nëse furnizimet ruse mbeten aq të ulëta sa janë tani, dhe disa industri do të duhet të mbyllen nëse nuk ka mjaftueshëm dimër, tha ministri i ekonomisë.

“Kompanitë do të duhet të ndalojnë prodhimin, të pushojnë punëtorët e tyre, zinxhirët e furnizimit do të shemben, njerëzit do të hyjnë në borxhe për të paguar faturat e tyre të ngrohjes, se njerëzit do të bëhen më të varfër”, tha Robert Habeck për Der Spiegel, duke thënë se kjo ishte pjesë e strategjisë së Vladimir Putinit për të përçarë vendin.

“Ky është pushimi më i mirë për populizmin, i cili synon të minojë demokracinë tonë liberale nga brenda”, tha Habeck, duke shtuar se planet e Putinit nuk duhet të lejohen të funksionojnë.

Habeck nuk përjashtoi mundësinë e lehtësimit të mëtejshëm për kompanitë dhe njerëzit e prekur nga mungesa e gazit, por paralajmëroi se nuk do të ishte e mundur të kontrolloheshin të gjitha efektet, raportoi Der Spiegel. /abcnews.al