Metoda kundër stresit që mund të praktikohet kudo, do ​​të ndjeni lehtësim pas vetëm pak minutash

schedule10:17 - 1 Shkurt, 2023

schedule 10:17 - 1 Shkurt, 2023

Jetojmë në kohë sfiduese dhe të paparashikueshme. Ne mendojmë për shëndetin tonë, shëndetin e njerëzve tanë të afërt, lajmet negative janë numër një çdo ditë në të gjitha kanalet e komunikimit, dhe pasiguria për shkak të pasojave ekonomike dhe punës shton frikën.

Është krejtësisht në rregull të ndihesh ndonjëherë i shqetësuar dhe i frikësuar, por nuk duhet ta humbësh veten si një mbështetje, si një shtyllë paqeje dhe stabiliteti.

“Teknika e Mindfulness” bazohet në rritjen e ndërgjegjësimit për momentin aktual dhe mundësinë për të parë diçka të mirë në çdo moment të jetës sonë. Na ndihmon të mos e ngarkojmë veten me gjëra që do të ndodhin nesër ose kanë ndodhur dje, por të gëzohemi dhe të përfitojmë nga ajo që po ndodh TANI.

Këtu është një ushtrim i ndërgjegjes që mund t’ju ndihmojë të hiqni qafe tensionin, stresin, frikën dhe emocione të tjera të pakëndshme në një kohë kaotike:

Uluni rehat, mbani këmbët në dysheme dhe vendosni duart në prehër. Mbyllni sytë dhe filloni të merrni frymë thellë dhe të nxirrni përmes hundës.

Merrni frymë për një numërim 1, pastaj nxirrni frymën, pastaj merrni frymë për një numërim 2, pastaj nxirrni përsëri, dhe kështu me radhë deri në 10.

Pas kësaj, filloni të numëroni mbrapsht dhe merrni përsëri frymë thellë brenda dhe jashtë përmes hundës.

Mundohuni të mos detyroni asgjë, por merrni frymë ngadalë. Kur thithni, përqendrohuni në zonën midis hundës dhe buzëve tuaja.

Vizualizoni ankthin që ju mbush me çdo frymë dhe merrni frymë lirshëm dhe me zë të lartë. Mund të qani gjatë stërvitjes, por edhe kjo është e natyrshme dhe shëruese. Çdo lot mund të përfaqësojë një emocion negativ që ju ka lënë.

Praktikojeni këtë ushtrim për 20 minuta, dhe nëse ju është shumë në fillim, atëherë praktikoni katër herë në ditë për 5 minuta./abcnews.al