Mësoni se si ndikoni kafeina në shëndetin tuaj

schedule08:55 - 1 Nëntor, 2022

schedule 08:55 - 1 Nëntor, 2022

Nëse konsumoni shumë kafe, do të shpenzoni më shumë para në java. Studiuesit në Universitetin e Floridës Jugore u dhanë blerësve kafe normale, kafe dekafeinato ose ujë teksa hynin në një dyqan. Ata që pinin kafe shpenzuan rreth 50 për qind më shumë para dhe blenë gati 30 për qind më shumë artikuj sesa blerësit që pinin një pije pa kafeinë.

Studime të tjera konfirmojnë se kafeina mund të ndikojë në vendimmarrjen fiskale. Në një studim me lojtarët e fatit, studiuesit e lidhën konsumimin e kafesë me bastet më të rrezikshme. Këto gjetje tregojnë se kafeina rrit impulsivitetin.

Kafeja ju ndihmon të bashkëpunoni

Një studim i kryer në Universitetin Shtetëror të Ohajos zbuloi se grupet që pinin kafe përpara se të diskutonin një temë të diskutueshme vlerësuan performancën e ekipit të tyre më mirë se ata që nuk konsumojnë kafe.

Pjesëmarrësit që pinin kafeinë gjithashtu folën më shumë gjatë diskutimit, e kishin më të lehtë të qëndronin në temë dhe deklaruan se do të ishin të gatshëm të punonin përsëri me grupin e tyre në krahasim me ata që nuk kishin pirë kafeinë.

Kafeja ju bën të fortë

Përveç mprehjes së mendjes, kafeja duket se rrit tolerancën ndaj dhimbjes. Psikologu Burel Goodin në Universitetin e Alabama zbuloi se njerëzit që konsumojnë zakonisht produkte me kafeinë mund të përballojnë më mirë streset e pakëndshme fizike. Njerëzit që konsumonin kafeinë ishin më pak të ndjeshëm ndaj nxehtësisë dhe presionit mekanik.

Kafeja ka një ndikim të pavetëdijshëm

Efektet gjallëruese të kafesë mund të ndikojnë në mendjen dhe sjelljen tonë pa pirë as një gllënjkë.

Një studim i kryer në Universitetin e Torontos zbuloi se subjektet që ishin të ekspozuar thjesht ndaj sinjaleve të kafesë – duke parë një filxhan kafeje ose dyqan Starbucks – u bënë më vigjilentë dhe të vëmendshëm. Veçanërisht, sugjerimet e kafesë prekën më shumë pjesëmarrësit nga kulturat perëndimore sesa ato ku kafeja dominon më pak shoqëritë.

Shkencëtarja e sjelljes Adriana Madzharov në Institutin e Teknologjisë Stevens drejtoi një studim të ngjashëm dhe u kërkoi pjesëmarrësve të zgjidhnin problemet e algjebrës në një dhomë pa aromë ose në një dhomë që mban erë kafeje.

Ata që punonin me aromën e këndshme të kafesë performuan më mirë. Bazuar në këto gjetje, Madzharov sugjeron që punëdhënësit dhe shitësit “mund të përdorin aroma delikate për të ndihmuar në formimin e përvojës së punonjësve ose banorëve me mjedisin e tyre.”