Mësoni se sa ujë duhet të pini në ditë për të pasur një trup të shëndetshëm

schedule17:37 - 11 Gusht, 2022

schedule 17:37 - 11 Gusht, 2022

Trupi i njeriut përbëhet 55-60 për qind nga uji, dhe ndryshimet varen nga proporcioni i muskujve ose indit dhjamor. Përkatësisht, muskujt përmbajnë shumë më shumë ujë sesa yndyrë. Gjithashtu, 83 për qind e gjakut të njeriut është ujë, dhe 70 për qind e trurit është gjithashtu ujë.

Uji kontribuon në tretje, ndihmon në largimin e toksinave nga mëlçia dhe veshkat, nxjerr jashtë natriumin e tepërt nga qarkullimi i gjakut, rregullon temperaturën e trupit dhe presionin e gjakut, mbron lëkurën dhe indet e tjera dhe siguron shëndetin e kyçeve.

Për të gjitha sa më sipër, një person mund të mbijetojë pa ushqim për javë të tëra, por pas disa ditësh pa ujë, funksionet jetësore i prishen dhe i rrezikohen funksionet jetësore. Edhe dehidrimi i lehtë, i cili mund të arrihet pas disa orësh pa ujë, ndikon në disponimin, funksionet njohëse dhe performancën fizike.

Uji humbet vazhdimisht nga trupi, duke marrë frymë, djersitje dhe jashtëqitje, dhe sasia e ujit të humbur gjatë ditës ndryshon ndjeshëm për shkak të një sërë faktorësh. Për shembull, në një ditë kur moti është i thatë dhe personi është joaktiv, tetë gota ujë janë shumë dhe shumica do të jenë të lagura dhe shumë minerale do të humbasin. Në të njëjtën kohë, në një ditë të ngrohtë, nëse një person është shumë aktiv, tetë gota ujë do të jenë shumë më poshtë se sa kërkohet dhe do të kërcënojë dehidratimin.

Nuk ka rekomandime zyrtare për marrjen e ujit, por ekspertët janë të mendimit se është e nevojshme të pihet nga një litër e gjysmë deri në dy litra e gjysmë në ditë. Rreth 20 për qind e ujit në trup vjen nga ushqimi, dhe frutat dhe perimet janë ushqime që përmbajnë sasinë më të madhe të ujit. Domatet dhe shalqinjtë kanë 90 për qind përmbajtje uji.

Gjithashtu, nevojat për marrjen e ujit ndryshojnë në një sërë faktorësh, nga përbërja e trupit, temperatura e ambientit deri te niveli i aktivitetit. Për më tepër, gratë shtatzëna dhe ato me gji kanë nevoja më të larta për ujë. Njerëzit e moshuar shumë shpesh hanë shumë pak ujë. Sipas disa të dhënave, deri në 30 për qind e të moshuarve të shtruar në spital (mbi 65 vjeç) janë të dehidratuar.

Edhe pse pijet e tjera përfshihen në marrjen totale ditore të lëngjeve, ekspertët këshillojnë që shumica e lëngjeve të merren nga uji i thjeshtë. Gjegjësisht, një studim i publikuar nga Rosinger, Bethancourt dhe Francis tregoi se deri në 20 për qind e fëmijëve dhe të rinjve në ditë nuk pinë fare ujë të thjeshtë, por i gjithë marrja e lëngjeve bazohet në lëngje të ndryshme dhe pije të tjera.

Pijet e ëmbla dhe të gazuara sapo janë lidhur me një sërë sëmundjesh – nga obeziteti, depresioni te diabeti dhe sëmundjet kardiovaskulare. Studimet kanë konfirmuar se rritja e marrjes së ujit redukton marrjen totale të kalorive ditore, që është një tjetër përfitim dhe arsye pse pijet e tjera duhet të zëvendësohen me ujë, në një përqindje sa më të lartë.