Mënyrat se si trupi juaj ju tregon se nivelet e kortizolit janë të larta

schedule19:52 - 29 Shtator, 2021

schedule 19:52 - 29 Shtator, 2021

Stresi ka një formë shumë të keqe, por e vërteta është se i shërben një qëllimi. Stresi mund të na shtyjë të përfundojmë një projekt në kohë. Mund të na kujtojë të mbajmë një maskë. Në disa situata, madje mund të na shpëtojë jetën. Por siç do t’ju thotë çdo profesionist shëndetësor, të jetosh në një gjendje stresi të vazhdueshëm është shumë e dëmshme për shëndetin tënd dhe lidhet drejtpërdrejt me një hormon të quajtur kortizol.

“Kortizoli është një hormon i prodhuar në kohë stresi,” thotë dietologia e mjekësisë funksionale Lacey Dunn. Ai shpjegon se ndërsa trupi percepton stresin, gjëndrat mbiveshkore lëshojnë kortizol, i cili shkakton një rritje të rrahjeve të zemrës dhe presionit të gjakut. Përsëri, kjo nuk është domosdoshmërisht “e keqe”, por kur nivelet e kortizolit mbeten të ngritura për një periudhë të zgjatur kohe, thotë se mund të çojë në shumë pasoja negative shëndetësore. “Kortizoli dhe çekuilibri i veshkave janë demonët më të mëdhenj për shëndetin, lumturinë dhe mirëqenien”, thotë Dunn, duke vënë në dukje se nivelet e larta kronike të kortizolit mund të ndikojnë negativisht në mikrobiomin e zorrëve dhe sistemin tretës.

Dr. Sara Gottfried shpjegon se stresi nuk është shkaku i vetëm i niveleve të larta të kortizolit vazhdimisht. Gjumi i pamjaftueshëm ose problemet themelore shëndetësore që prekin gjëndrat mbiveshkore mund të shkaktojnë rritjen e nivelit të kortizolit për periudha të zgjatura kohore. Por, para se të mësoni se si të merreni me këto probleme, është e rëndësishme të njihni shenjat e kortizolit të lartë. Nëse mendoni se nivelet e kortizolit tuaj nuk janë në rregull, është e rëndësishme që të konsultoheni me mjekun tuaj për të kontrolluar testet e gjakut, pështymës ose urinës. Por ka disa shenja klasike të niveleve të larta të kortizolit për të cilat duhet të keni kujdes:

Ndjenja e lodhjes

“Shenja klasike e kortizolit të lartë është ndjenja e lodhjes,” thotë Gottfried. Nëse ndiheni të rraskapitur, por nuk mund të flini, për shembull, kjo është një shenjë e rëndësishme.

Mjegull 

Nëse keni probleme me përqendrimin në mënyrë të rregullt, mund të jetë një shenjë se nivelet e kortizolit tuaj janë shumë të larta. Kjo ndodh sepse nivelet e larta të kortizolit mund të dëmtojnë korteksin paraballor zona e trurit që kontrollon shumicën e funksioneve tona njohëse, të tilla si vendimmarrja dhe përqendrimi.

Humbja e flokeve

Dunn gjithashtu thotë se humbja e flokëve mund të jetë një shenjë se diçka nuk është në rregull me nivelet e kortizolit tuaj. Kjo ndodh sepse prodhimi i kortizolit aktivizon trupin për të prodhuar një sekret yndyror të quajtur sebum dhe një prodhim i tepërt i yndyrës mund të bllokojë folikulat e flokëve.

Presioni i lartë i gjakut

Kur stresi aktivizohet dhe nivelet e kortizolit rriten, kemi një rritje të presionit të gjakut dhe rrahjeve të zemrës dhe enët e gjakut ngushtohen.

Si të sillni ekuilibrin në trup

Flini mirë rregullisht gjumi i mirë dhe cilësor në baza të rregullta është jetik. Krijoni një rutinë mbrëmjeje, gjeni një dyshek që ju pëlqen – gjithçka që do t’ju ndihmojë të flini tetë orë në ditë.

Minimizoni stresin

Ndonjëherë njerëzit as nuk e kuptojnë se janë të stresuar derisa trupi i tyre u dërgon atyre sinjalin se janë. “Shumë njerëz janë mësuar aq shumë për të punuar në nivele të larta stresi saqë është bërë” normale “,” thotë Dunn.

Hani omega-3

Ndërsa omega-3 janë gjithmonë të rëndësishme për shëndetin, Gottfried thotë se ato janë veçanërisht të rëndësishme kur përpiqeni të balanconi trupin tuaj. “Njerëzit që pinin vaj peshku çdo ditë për gjashtë javë e ulën kortizolin në nivele më të shëndetshme,” tha ai, duke cituar një studim të botuar në Journal of the International Society of Sports Nutrition. Ju mund të merrni omega-3 përmes ushqimit: peshk yndyror, arra, fara liri dhe fara chia./abcnews.al