Më shumë se 300 të ftuar, detajet nga darka mes Biden dhe Macron

schedule14:31 - 2 Dhjetor, 2022

schedule 14:31 - 2 Dhjetor, 2022

Më shumë se 300 personalitete ishin të ftuar në darkën shtetërore që presidenti amerikan, Joe Biden shtroi për nder të homologut të tij francez, Emmanuel Macron ditën e djeshme në mbrëmje, një listë që përfshinte të gjithë  duke filluar nga zyrtarët qeveritarë, stilistët francezë të modës, disa aktorë, donatorë të mëdhenj dhe deri te prezantuesit e emisionit “Morning Joe” i MSNBC-së.

Pjesë e darkës ishte edhe kryeredaktorja e ”Vogue”, Anna Ëintour apo Tim Cook, shefi ekzekutiv i Apple. Biden ftoi gjithashtu liderët republikanë, përfshirë senatoren Susan Collins dhe deputetin Kevin McCarthy.

Në darkë morën gjithashtu pjesë edhe zonjat e para, respektivisht Jill Biden dhe Brigitte Macron. Menuja përfshinte aragosta dhe djathra amerikane.

Këngëtari dhe kompozitori fitues i çmimeve Grammy Jon Batiste performoi për Biden, Macron dhe të ftuarit pas përfundimit të darkës.

/abcnews.al