Më shumë se 250 mijë njerëz e panë nga afër funeralin e Mbretëreshës në Londër

schedule14:04 - 20 Shtator, 2022

schedule 14:04 - 20 Shtator, 2022

Më shumë se 250,000 njerëz kanë ndjekur funeralin e Mbretëreshës Elizabeth në Londër, sipas sekretarit të kulturës.

Michelle Donelan i tha Sky Neës se më shumë se një çerek milioni kaluan përmes parlamentit, por se ishte një shifër e përafërt dhe qeveria ende po i sheh numrat përfundimtarë.

Njerëzit rrinin në radhë për orë të tëa nga e mërkura vonë deri në orën 6:30 të mëngjesit të së hënës, ditën e funeralit të Mbretëreshës, për të parë arkivolin e saj në Ëestminster Hall.

Njerëzit qëndronin nga parlamenti përgjatë bregut jugor të Thames dhe kalonte Toëer Bridge deri në Parkun Southëark.

Mbretëresha u varros pranë Princit Philip të hënën në mbrëmje në një ceremoni të fundit private në kishën e Shën Gjergjit.

Funerali i Mbretëreshës Elizabeth ishte më i jashtëzakonshmi dhe është futur në histori, pasi prej dekadash nuk ishte realizuar një i tillë në Britani. Mendohet se rreth 5 miliard njerëz e kanë ndjekur atë nga televizionet në botë.   /abcnews.al