Me pistë helikopteri dhe pishina, mega jahti 450 milionë £ që duket si peshkaqen

schedule21:47 - 20 Nëntor, 2020

schedule 21:47 - 20 Nëntor, 2020

Një mega-jaht 450 milionë paundësh që ngjan me një peshkaqen, është zbuluar nga projektuesit e mjeteve luksoze të lundrimit. Jahti 152 metra i gjatë dhe 34 m i gjerë është frymëzuar nga grabitqari i detit dhe do të ketë “pendë dhe bisht”. Projektuesit janë frymëzuar gjithashtu nga arkitektura romake, me gjashtë nivele.

Dizajni “krenohet” me shumë karakteristika moderne dhe madje ka vend për tre helikopterë. Përmban dy garazhe dhe dy tarraca të zgjatuara që shtrihen deri në 7 metra. Jahti luksoz ka një zonë në kuvertën e saj të sipërme të rrethuar nga kolona mermeri mbresëlënëse.

Dizajni Lazzarini krenohet me shumë karakteristika moderne dhe madje ka vend për tre helikopterë dhe tetë ski jet në planet mbresëlënëse

Gjithashtu ka dhe një zonë ‘private port’ në pjesën e pasme të saj e cila është në gjendje të strehojë jahte ‘më të vogla’ deri në 30 metra.  Prodigium ka tre pishina, secila në një nivel të ndryshëm të jahtit. Lazzarini Designs thotë se “dizajni ynë i fundit është frymëzuar nga arkitektura antike romake dhe pjesët janë të frymëzuara gjithashtu nga forma e peshkaqenëve.” /abcnews.al

Të paktën 40 mysafirë do të ishin në gjendje të qëndronin në jaht në çdo kohë dhe ata do të kujdeseshin nga një ekip prej gati 30 personeli dhe ekuipazhi

Jahti elegant, i cili do të arrijë shpejtësinë prej 22 nyjesh, ka një zonë rri kot në kuvertën e saj të sipërme të rrethuar nga kolona mermeri mbresëlënëse

Prodigium ka tre pishina, secila në një nivel të ndryshëm të jahtit, dhe ka vend për deri në tre helikopterë në të njëjtën kohë

Ajo ka dy garazhe dhe dy tarraca të zgjatura që dalin nga ana e anijes si fins dhe shtrihen në 23ft duke lejuar që anijet të ruhen në to

Anija e hijshme e karbonit dhe aluminit gjithashtu ka një zonë 'private port' në pjesën e pasme të saj e cila është në gjendje të strehojë jahte 'më të vogla' deri në 100ft