“Më dhemb shpirti”, Bolsonaro thyen heshtjen 40 ditë pas humbjes së zgjedhjeve presidenciale

schedule09:53 - 10 Dhjetor, 2022

schedule 09:53 - 10 Dhjetor, 2022

Presidenti në largim Jair Bolsonaro ka thyer heshtjen 40 ditë gati pas humbjes nga Lula da Silva në zgjedhjet presidenciale të Brazilit, duke iu drejtuar mbështetësve të tij fanatikë që po bëjnë thirrje për një grusht shteti përpara dorëzimit të pushtetit më 1 janar.

“Më dhemb shpirti,” tha Bolsonaro. “Ju jeni ata që vendosni se ku duhet të shkoj dhe se cilën rrugë duhet të ndjekin forcat e armatosura,” tha ai.

Komentet e tij ishin të paqarta. Megjithatë, ai nuk pranoi kërkesën e tyre për ndërhyrje ushtarake. Megjithatë, ai tha se forcat e armatosura do të respektojnë kushtetutën braziliane.

Deri më tani, Bolsonaro nuk e ka pranuar humbjen e tij ndaj kundërshtarit të tij në tetor. Fitorja e ngushtë e Lulës ndaj Bolsonaros do të vërtetohet nga Autoriteti Kombëtar Zgjedhor i Brazilit të hënën.

Bolsonaro shtoi, duke iu drejtuar mbështetësve të tij, se forcat e armatosura janë mburoja e Brazilit në parandalimin e socializmit në vend, duke vënë në dukje se ” asgjë nuk ka humbur ” dhe se kauza e tyre një ditë do të mbizotërojë.

“Forcat e Armatosura janë të bashkuara. Ata i detyrohen besnikërisë popullit tonë dhe respektit ndaj Kushtetutës dhe janë përgjegjës për lirinë tonë. Ndryshe nga të tjerët, ne do të triumfojmë”, përfundoi ai.

/abcnews.al