Mbushni një shishe me alkool dhe spërkatni shtratin, rezultati do t’u befasojë

schedule21:25 - 2 Janar, 2022

schedule 21:25 - 2 Janar, 2022

Alkooli përdoret si dezinfektues, por ka shumë përdorime të tjera që nuk i dinim.

  1. Largoni insektet

Mbushni një shishe sprej me alkool dhe spërkatni jastëkët dhe dyshekët. Alkooli do t’i vrasë ata, por duhet ta përsërisni atë rregullisht.

  1. Zëvendësues i trupit të deodorantit

Nëse e keni harruar deodorantin, alkooli mund ta zëvendësojë atë, pasi alkooli vret mikrobet që shkaktojnë erën e trupit. Por është për përdorim të përkohshëm, pasi përdorimi afatgjatë mund të irritojë lëkurën.

  1. Pako akulli të bëra vetë

Alkooli nuk ngrin në ngrirje dhe është një mënyrë praktike për të bërë pako akulli. Hidhni një pjesë alkool dhe 2 pjesë ujë në një qese plastike që mbyllet fort. Hiqni ajrin e tepërt dhe vendoseni në frigorifer. Një orë më vonë është gati për përdorim. Mund ta vendosni në lëndime ose për ta mbajtur ushqimin tuaj të ftohtë në udhëtime.

  1. Vritni morrat

Mbushni një shishe me alkool dhe shtoni disa pika vaj livando. Dilni dhe spërkatni në të gjithë lëkurën e kokës. Përdorni një krehër të imët për të krehur morrat e vdekur dhe vezët e tyre.

  1. Pastroni veshët.

Shumë njerëz përdorin shtupë pambuku për të pastruar veshët e tyre, por ekziston rreziku i dëmtimit të pjesës së brendshme. Ekziston një mënyrë më e lehtë për t’i pastruar: përzieni uthullën e bardhë dhe alkoolin në një tas të vogël. Zhytni një top pambuku në përzierje dhe hidhni disa pika në vesh. Qiri do të dalë vetë.

  1. Hiqni manikyrin e thonjve

Nëse nuk keni aceton, një alternativë është alkooli. Mund të zgjasë më shumë, por rezultati është i njëjtë.

  1. Nuk ka më qime që rriten në lëkurë

Nëse flokët rriten nga brenda, pas depilimit, fshijeni lëkurën me një shtupë alkooli.

  1. Pastroni lëkurën tuaj

Falë vetive anti-inflamatore të alkoolit, ai jo vetëm që dezinfekton puçrrat, por parandalon shfaqjen e të tjerëve.

  1. Herpes

85% e njerëzve janë bartës të herpesit, por vetëm një përqindje e vogël do të ketë simptomat. Nëse mendoni se do të merrni herpes, aplikoni alkool izopropil në njollat.

  1. Dezinfektues i duarve

Përzieni 100 gr. xhel aloe, gjysmë luge çaji alkool izopropil dhe disa pika vaj çaji dhe vendoseni në një shishe. Detajet mund t’i mësoni në videon e mëposhtme.