Mbreti Charles takohet me Ursula Von der Leyen pasi përfundimit të marrëveshjes së Brexit

schedule18:33 - 27 Shkurt, 2023

schedule 18:33 - 27 Shkurt, 2023

Mbreti Charles është takuar me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen për çaj në Kështjellën Windsor pas përfundimit të marrëveshjes të re të Brexit të Irlandës së Veriut.

Buckingham Palace tha se takimi ishte organizuar me këshillën e qeverisë. Dyshja u fotografuan duke buzëqeshur dhe duke shtrënguar duart pak pasi kreu i BE-së mbajti një konferencë të përbashkët për shtyp me Rishi Sunak.

Deputeti konservator Jacob Rees-Mogg, një anëtar i Brexitit dhe ish-ministër i kabinetit, tha se ishte ” e pamatur të përfshihej mbreti në një çështje të polemikave të menjëhershme politike”.

Sammy Wilson, shefi i Partisë Unioniste Demokratike, tha se takimi do të rrezikonte “të tërhiqte Mbretin në një çështje politike jashtëzakonisht të diskutueshme”.

Por, zëdhënësi zyrtar i kryeministrit e krahasoi takimin me zonjën von der Leyen me takimet e tjera të fundit të Mbretit me personalitete ndërkombëtare vizitore si presidenti polak Andrzej Duda ose presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

“I takon mbretit t’i marrë ato vendime”, tha zëdhënësi i Numrit 10.

“Mbreti është i kënaqur të takojë çdo lider botëror nëse ata janë duke vizituar Britaninë dhe është këshilla e qeverisë që ai ta bëjë këtë,” tha një zëdhënës i pallatit.

Përpara takimit, një burim i qeverisë i tha BBC-së se ishte arritur një marrëveshje e re Brexit për Irlandën e Veriut.

BE-ja u përpoq të distanconte takimin e Windsor nga negociatat politike, duke thënë se takimi midis mbretit dhe presidentes të Komisionit Evropian ishte “i veçantë” dhe “jo pjesë” e bisedimeve mbi protokollin e Irlandës së Veriut. /abcnews.al