Mblodhi 11,000 shishe salcë të nxehtë, burri fiton Rekordin Guinness

schedule11:22 - 1 Dhjetor, 2022

schedule 11:22 - 1 Dhjetor, 2022

Një burrë nga Karolina e Veriut ka koleksionin më të madh në botë të salcës së nxehtë, me rreth 11,000 shishe.

Banori i High Point, Vic Clinco, i cili filloi të mbledhë salcë të nxehtë rreth 26 vjet më parë, tha se koleksioni i tij tani arrin në rreth 11,000 shishe dhe besohet të jetë koleksioni më i madh i salcës së nxehtë në botë.

“Është kthyer në një obsesion,” tha Clinco për WFMY-TV. “Ai që filloi si një koleksion i vogël është rritur në mua duke qenë në qendër të një kulture që rrethon salcat e nxehta.”

Clinco, i cili dokumenton koleksionin e tij në mediat sociale, tregoi se ai ka qenë në kontakt me Rekordet Botërore Guinness për ta bërë koleksionin e tij zyrtarisht më të madhin në botë.

“Sipas mendimit tim modest, ju duhet të jeni në gjendje të lexoni dhe të kuptoni se cilët janë përbërësit. Është hudhër, qepë, spec djegës, uthull dhe kripë”, tha ai./abcnews.al