Mbi 42 milion italianë kanë marrë të paktën një dozë kundër koronavirusit

schedule07:21 - 14 Qershor, 2021

schedule 07:21 - 14 Qershor, 2021

Fushata e vaksinimit në Itali vijon me ritme të shpejta me qëllim parandalimin e pandemisë Covid.

Sipas të dhënave të publikuara nga autoritetet shëndetësore italiane, deri më tani 42, 245, 193 qytetarë kanë marrë të paktën një dozë të koronavirusit.

Lexo edhe: Mbi 1 mijë të infektuar me Covid në Itali, humbin jetën 26 persona

Ndërsa rreth 14, 070, 044 italianë kanë marrë të dyja dozat e vaksinës kundër Covid-19.

Ndërkohë numri i viktimave dhe rasteve të reja nga kjo sëmundje e rënë është në ulje. Të dielën u raportuan 26 viktima dhe mbi 1 mijë të prekur me koronavirus./abcnews.al/