Mbi 10 mijë të arrestuar si pasojë e trazirave në Kazakistan

schedule08:35 - 11 Janar, 2022

schedule 08:35 - 11 Janar, 2022

Forcat e sigurisë të Kazakistanit kanë arrestuar 9,900 persona deri më tani si pjesë e hetimeve për trazirat e javës së kaluar, sipas një njoftimi të ministrisë së brendshme. Presidenti Kassim-Yomart Tokayev e ka përshkruar situatën si një përpjekje për grusht shteti megjithëse protestat ishin fillimisht paqësore pas një rritje çmimit të naftës.

Tokayev tha të hënën se xhihadistët nga vendet fqinje dhe Afganistani, si dhe nga Lindja e Mesme, ishin të përfshirë në trazira. Kreu i shtetit rrëzoi qeverinë e tij dhe disa zyrtarë të lartë të sigurisë u arrestuan për tradhti.

Tokayev gjithashtu njoftoi sot se forcat e dërguara nga vendet anëtare të Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO) do të fillojnë të tërhiqen brenda dy ditësh dhe procesi do të përfundojë brenda 10 ditësh.

Vendi kërkoi ndihmën e CSTO, në mes të trazirave. Veç kësaj, presidenti Tokayev njoftoi në parlament se ai kishte emëruar Alikhan Smailov si kryeministrin e ri.

/abcnews.al