Mban gjithmonë një çantë të zezë me vete, kush është gruaja misterioze që ndjek kudo Kim Jong Un

schedule22:25 - 13 Shtator, 2022

schedule 22:25 - 13 Shtator, 2022

Një grua shihet duke ndjekur nga afër liderin e Koresë së Veriut Kim Jong Un, duke mbajtur me vete një çantë të zezë gjatë gjithë kohës. Ajo gjithashtu mban syze dhe vishet me fustane diskrete. Identiteti i saj, megjithatë, për momentin mbetet një mister.

Gruaja ishte në krah të Kim javën e kaluar gjatë një fjalimi të madh në natyrë dhe u pa gjithashtu duke mbajtur zarfe në një fjalim tjetër në parlamentin e vendit, Asamblenë e Lartë Popullore, në të cilën Kim u zotua të mos heqë dorë kurrë nga armët bërthamore.

Media shtetërore e kontrolluar fort e Koresë së Veriut ka publikuar foto ose video të gruas për muaj të tërë, herë pranë Kim dhe herë pak më mbrapa, në sfond. Por deri më tani nuk e kanë njohur.

Faqja e internetit amerikane NK News e pa atë për herë të parë në shkurt dhe që atëherë e kanë ndjekur.

“Ajo zakonisht mban një çantë, e cila ndoshta përmban sende që i duhen liderit të Koresë së Veriut, si telefon, cigare apo ilaçe”, thuhet në uebfaqe. Ajo vlerësohet të jetë në fund të të 30-tave ose në fillim të të 40-tave dhe thuhet se ndoshta është edhe i lidhur me Kim-in.

Motrat e Kim Jong Un

Udhëheqësi i Koresë së Veriut besohet se ka të paktën dy gjysmë motra, Kim Sol-song dhe Kim Chun-song, të dyja të lindura në vitet 1970.

NK Neës raporton se Kim Sol-song, gjysmë-motra më e madhe, mund të ketë “mbetur aktive në prapaskenat e udhëheqjes së partisë”. Shumë pak dihet për motrën tjetër, Kim Chun-song.

Dinastia Kim, e themeluar në vitin 1948 nga Kim Il-sung, ka sunduar për tre breza dhe rrallëherë emëron gra në poste të larta. Kim Jong Un, megjithatë, ka lejuar disa gra të mbajnë poste të fuqishme, zyrtare ose jozyrtare.

Një figurë më e spikatur është motra e tij, Kim Yo-jong, 34 vjeç, e cila është bërë figura më e rëndësishme në regjimin e Koresë së Veriut pas vëllait të saj, duke e përfaqësuar shpesh atë ndërkombëtarisht. Ajo konsiderohet si kreu i propagandës së tij. Ai është përfolur se është “kryeministri” pas imazhit publik të krijuar me kujdes të Kim, si në Korenë e Veriut ashtu edhe jashtë saj.

Këtë vit, udhëheqësi emëroi ministren e parë të jashtme femër të vendit, Choi Son-hui, 57 vjeç.

Shikoni fotot e Kim Jong Un me gruan misterioze:

/abcnews.al