Maskë për flokët me vetëm dy produkte, që të gjithë i kemi në shtëpi

schedule18:50 - 1 Prill, 2021

schedule 18:50 - 1 Prill, 2021

Është një fakt që flokët tanë janë vazhdimisht të ekspozuar ndaj kimikateve të tilla si ato që gjenden në produkte të ndryshme bukurie. Ata gjithashtu janë të ekspozuar ndaj pluhurit dhe nxehtësisë, të cilat gjithashtu i ngarkojnë ata.

Një mënyrë e shkëlqyeshme për të ndihmuar flokët tuaj të rimarrin bukurinë e tyre natyrore është të bëni maska ​​të rregullta për flokët, por që janë bërë nga materiale natyrore. Çfarë është më mirë se maskat e bëra vetë për flokët? Recetat e mëposhtme janë të përshtatshme si për flokë të thatë, ashtu edhe me vaj ose normal.

Një maskë shtëpiake për flokë të thatë dhe të padisiplinuar:

Banane dhe avokado

Përfitimet: Kjo maskë do të ndihmojë flokët tuaj të rimarrin shkëlqimin e humbur.

Komponentët

1 vezë
1 banane (mesatare)
½ avokado
3 lugë qumësht të skremuar
2 lugë mjaltë
3 lugë vaj ulliri

Udhëzimet

Shkrini avokadon, bananen dhe vezën në një tas.

Shtoni përbërësit e mbetur, duke i përzier mirë dhe vendosni maskën e bërë në shtëpi në flokët tuaj nga rrënjët deri te majat.

Pas 30 minutash, pije duke përdorur një shampo hidratuese.

Nëse keni flokë të gjatë, dyfishoni recetën.

Përdoreni këtë maskë flokësh dy herë në muaj, për flokë të shëndetshëm./abcnews.al