Maska në flokët tuaj bën mirë ose keq në fund të larjes

schedule20:47 - 27 Shtator, 2021

schedule 20:47 - 27 Shtator, 2021

Keni flokë të brishtë, të dëmtuar dhe të thatë ? Nëse është kështu, mos u shqetësoni sepse nuk jeni vetëm. Për fat të mirë, ekzistojnë maska ​​për flokët që mund të forcojnë flokët tuaj. Por sa mirë apo keq mund të bëjë një maskë për flokët tuaj dhe sa shpesh duhet ta bëni atë për të shmangur ndonjë efekt anësor?

Maska në flokët tuaj bën mirë ose keq në fund

Për shembull, nëse keni flokë të thatë dhe të dëmtuar, zgjidhja më e mirë për një maskë flokësh është një maskë e fortë ushqyese, e cila mund të rikthejë lagështinë në flokët tuaj. Nga ana tjetër, për ata që kanë flokë kaçurrela, maskat hidratuese të mbushura me vajra hidratues do të ndihmojnë në kujdesin e flokëve tuaj, ndërsa duke ditur gjendjen e flokëve tuaj, ju mund ta ktheni me sukses atë në gjendjen e tij origjinale. Kjo do të thotë, për t’i bërë ata më të shëndetshëm. Vlen të theksohet, megjithatë, se një maskë flokësh nuk do të zgjidhë gjithçka ju gjithashtu duhet të kujdeseni për flokët tuaj në mënyra të tjera, të tilla si larja e vazhdueshme dhe hidratimi i tyre. Dhe gjithashtu duhet të jeni të vetëdijshëm se përdorimi i shpeshtë i një maskë flokësh madje mund të dëmtojë flokët tuaj në planin afatgjatë.

Çfarë nuk duhet bërë me maskën e flokëve

Përdorimi shumë i shpeshtë gjithashtu mund të shkaktojë dëme. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të njihni të mirat dhe të këqijat e një maskë flokësh. Gjëja më e keqe që mund të ndodhë është të prishni flokët tuaj tashmë të dëmtuar me një produkt që supozohet se i ushqen ato.

Pra, kurrë mos aplikoni një maskë në flokë të thatë. Kjo ndodh sepse flokët e lagur thithin lëndët ushqyese më mirë se flokët e thatë, kështu që pse të shtoni një produkt në flokët tuaj të thatë kur gjëndrat e tyre nuk janë aq të hapura?

Një tjetër “do” për maskën e flokëve është të mos përdorni një maskë me cilësi të ulët. Ju dëshironi një maskë të mirë flokësh për t’i rikthyer flokët tuaj në një gjendje më të shëndetshme. Prandaj, keni nevojë për një maskë të mirë flokësh plot vajra. Çdo maskë flokësh, veçanërisht ajo që nuk i përshtatet llojit të flokëve tuaj, nuk do të jetë.

Së fundi, një çelës për maskën e flokëve është përdorimi i nxehtësisë. Po, tingëllon e dyshimtë, pasi nxehtësia mund të ketë dëmtuar flokët tuaj, por sipas thelist.com, përdorimi i nxehtësisë, siç është një peshqir i ngrohtë, mund të përshpejtojë procesin e mbulimit, duke forcuar flokët tuaj të përgjithshëm më shpejt./abcnews.al