Marrëveshja e emigracionit debate në Bruksel, Hungaria dhe Polonia kundër

schedule12:34 - 30 Qershor, 2023

schedule 12:34 - 30 Qershor, 2023

Në Bruksel vijon për të dytën ditë radhazi Samiti ku liderët e BE-së po diskutojnë në lidhje me emigracionin, ku duket se mbetet i pandryshueshëm qëndrimi i Polonisë dhe i Hungarisë në këtë drejtim.

Kryeministrat e Hungarisë dhe Polonisë e cilësuan “të papranueshme” qasjen e BE-së ndaj emigracionit, duke iu përmbajtur mosmarrëveshjeve të tyre për marrëveshjen në parim të arritur nga ministrat përkatës disa ditë më parë, në bazë të së cilës kontrolli i kufijve të jashtëm të BE-së nga anëtari shteteve parashikohen vende të vijës së parë si Greqia, Italia, Malta, Spanja dhe Portugalia.

Përpos kësaj u vendos edhe një mekanizëm solidariteti i detyrueshëm që detyron vendet e linjës së dytë të paguajnë 20,000 € për person në një fond të BE-së për çdo refugjat ose emigrant që nuk pranohet nga një anëtar tjetër.

Nga ana tjetër Polonia po kërkonte, ndër të tjera, që secili vend të vendoste se cilët emigrantë mund të pranonte në territorin e saj dhe Hungaria që një klauzolë pëlqimi të përfshihej në tekst, me burime diplomatike evropiane thuhet se të dy vendet nuk do të arrinin asgjë thelbësore.

Me këtë lëvizje ata thjesht po shprehin në këtë mënyrë kundërshtimet e tyre ndaj marrëveshjes së emigracionit.

Siç tha kryeministri holandez Mark Rutte teksa u largua nga takimi natën vonë, “marrëveshja e emigracionit është në fuqi. Çështja sot nuk ishte marrëveshja e eimigracionit, por se Hungarisë dhe Polonisë nuk i pëlqen mënyra se si u vendos pakti dhe nuk e pranojnë atë.

Menjëherë pas largimit të liderëve mbrëmë, këshilltari i kryeministrit hungarez Balas Orbán shkroi në Twitter: “Beteja e ashpër kundër forcave pro-emigracionit në Bruksel!”

Ndërkohë drejtuesit dhe Komisioni u përpoqën që ditën e parë të seancës të arrinin shumën që do të duhej të paguhej për të parandaluar, nga njëra anë, fluksin e paligjshëm të emigrantëve në Union dhe, nga ana tjetër, për të lehtësuar hyrjen dhe zhvendosjen e tyre legale në vendet e BE-së.

Më shumë se 10 miliardë euro janë caktuar për vendet fqinje të BE-së, si Turqia, Egjipti, Libia dhe Tunizia, për të frenuar largimet e parregullta të emigrantëve dhe për t’i mbajtur ata pa dokumente ligjore në territoret e tyre, si dhe 2 miliardë të tjerë për vendet anëtare në pjesën e jashtme të BE-së. kufijtë, si Greqia, Italia, Malta dhe Spanja.

Gjermania kërkoi që të shtohej një paragraf për një “rinovim të marrëdhënieve” me Turqinë, në mënyrë që, në këmbim të përmirësimit të lidhjeve tregtare dypalëshe, Ankaraja të merrte azilkërkuesit.

Ndërkaq mbetet për të parë se si do të vijojë samite duke qenë se deri më tani Polonia dhe Hungaria duken të pandryshueshme në qëndrimin e tyre. /abcnews.al