Magjike, ky është shteti që ka një plazh me rërë në formë ylli

schedule10:16 - 25 Qershor, 2022

schedule 10:16 - 25 Qershor, 2022

Ka shumë mrekulli në botë që kur i shohim është e pamundur të besojmë se janë të vërteta. E njëjta gjë vlen edhe për rërën japoneze që është në plazh dhe kur hodhëm një vështrim më të afërt zbuluam se ishte në formën e yjeve.

Hoshizuna-no-Hama, që do të thotë “rërë në formë ylli”, është një plazh i vogël por shumë i lezetshëm në Japoni që është i famshëm për kokrrat e tij të vogla të rërës në formë ylli. A mund të jetë kjo një gënjeshtër? E megjithatë jo.

Ndodhet në Irimote, ishulli i dytë më i madh i Okinawas dhe në pamje të parë nuk duket shumë ndryshe nga qindra plazhe të tjera në arkipelag. Megjithatë, një vështrim më i afërt zbulon se shumë nga kokrrat e rërës janë në formë ylli.

E shikon dhe nuk e beson të jetë e vërtetë, por është në duart tuaja.

Kjo për faktin se plazhi është i mbuluar nga predha e miliarda protozoarëve detarë që lulëzojnë në dyshemenë e oqeanit. Pas vdekjes së tyre, predhat e tyre shpëlahen në breg, duke krijuar këtë fenomen unik natyror.

Shikoni këtu për të parë se si duket kjo rërë magjike:

/abcnews.al