Macron: Rusia nuk ka vend në Lojërat Olimpike të Parisit 2024

schedule21:25 - 7 Shtator, 2023

schedule 21:25 - 7 Shtator, 2023

Rusia si vend nuk ka vend në Lojërat Olimpike të Parisit 2024. Kështu tha të mërkurën presidenti francez Emmanuel Macron, duke shtuar se duhet të diskutohen se si të sillen me disa atletë, të cilët “mund të jenë gjithashtu viktima të këtij regjimi”.

“Natyrisht, nuk mund të ketë një flamur rus në Lojërat Olimpike të Parisit. Sepse Rusia si vend nuk ka vend [në lojëra] kur ka kryer krime lufte dhe ka dëbuar fëmijë”, tha Macron për gazetën sportive franceze L’Équipe.

“Pyetja e vërtetë që bota olimpike do të duhet të vendosë është se çfarë vendi t’u japë këtyre atletëve rusë, të cilët ndonjëherë janë përgatitur për një jetë për lojërat, dhe gjithashtu mund të jenë viktima të këtij regjimi,” shtoi Macron, duke pranuar se atletët rusë mund të kenë pikëpamje të ndryshme për luftën.

Macron deklaroi se “bota olimpike” duhet të zhvillojë diskutime për këtë dhe garanci për të dhënë. Ai theksoi se Ukraina duhet të jetë pjesë e këtij dialogu dhe se në fund të fundit, Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC) do të jetë ai që do të marrë vendimin./abcnews.al