Macron: Francës i duhet rikthimi në autoritet ‘në çdo nivel’ pas trazirave

schedule20:41 - 24 Korrik, 2023

schedule 20:41 - 24 Korrik, 2023

Emmanuel Macron ka thënë se Franca ka nevojë për një kthim në autoritet “në çdo nivel” pas trazirave të fundit urbane për vrasjen e një adoleshenti nga policia.

Presidenti francez përdori intervistën e tij të parë televizive që nga trazirat për të dënuar atë që ai e quajti “dhunën e papërshkrueshme” të përleshjeve në rrugë, duke përfshirë “djegien e shkollave, bashkive, palestrave dhe bibliotekave” dhe “dhunën e plaçkitjes”, shkruan The Guardian.

Macron nuk iu referua shqetësimeve nga e majta dhe nga grupet e të drejtave se trazirat pasqyruan zemërimin e gjatë mbi racizmin dhe diskriminimin në zbatimin e ligjit. Në vend të kësaj, ai mbajti një qëndrim të ashpër mbi nevojën për më shumë autoritet, ligj dhe rend, duke thënë: “Rendi duhet të mbizotërojë. Nuk ka liri pa rend.”

Macron përsëriti sugjerimin e tij se prindërimi i dobët, veçanërisht nga prindërit e vetëm, kishte kontribuar që adoleshentët deri në moshën 16 vjeç të dilnin në rrugë kundër policisë.

Ai tha për të arrestuarit: “Një shumicë dërrmuese kanë një kornizë të brishtë familjare, ose sepse vijnë nga një familje me një prind ose familja e tyre është në përfitime të mbështetjes së fëmijëve.”/abcnews.al