Macron: Armëpushimi nuk mjafton për të arritur paqen në Ukrainë

schedule18:22 - 28 Gusht, 2023

schedule 18:22 - 28 Gusht, 2023

“Paqja në Ukrainë nuk mund të arrihet duke vendosur një armëpushim dhe duke ruajtur status quo-në.”

Kështu u shpreh presidenti francez, Emmanuel Macron, shkruan Tass.

“Paqja në Ukrainë nuk mund të arrihet vetëm përmes një armëpushimi që do të konfirmonte situatën aktuale në terren. Në atë rast, do të thoshte përgatitje për një luftë tjetër. Duhet të ketë një paqe të qëndrueshme të bazuar në respektimin e sovranitetit të Ukrainës dhe ndërkombëtare. ligj”, theksoi Macron, duke iu drejtuar një konference vjetore të ambasadorëve francezë.

Udhëheqësi francez u bëri thirrje diplomatëve të shtojnë përpjekjet për të hapur rrugën për “paqe të qëndrueshme”, duke shtuar se Parisi do të vazhdojë të ofrojë ndihmë humanitare për Kievin dhe “të punojë për të rivendosur Ukrainën”.

Takimi i Parisit mbledh së bashku krerët e misioneve diplomatike franceze në 160 vende dhe përfaqësues të vendit në 15 organizata ndërkombëtare./abcnews.al