Louis Vuitton blen diamantin e dytë më të madh në botë

schedule11:00 - 18 Janar, 2020

schedule 11:00 - 18 Janar, 2020

Vetëm dy muaj më parë, kompania  Louis Vuitton LVMH njoftoi blerjen e Tiffany për një rekord prej 16.2 miliardë dollarësh. Tani, vetë Louis Vuitton ka paguar një shumë të pazbuluar për gurin më të madh të minuar që nga diamanti Cullinan në 1905.

Kjo është një tjetër shenjë e ambicieve të markës franceze në tregun e bizhuterive luksoze.

Diamanti përafërsisht 1.758 karatësh u gjet nga Lucara Diamond Corp në Botswana prillin e kaluar. Ai ka ngjyrë të errët dhe është në madhësinë e pëllëmbës së dorës.

Kompania e minierave e quajti atë “Sewelô”, që do të thotë “gjetje e rrallë” në gjuhën e Tswana të Afrikës së Jugut.

 

Dhe tani Lucara së bashku me kompaninë HB, një prodhues belg i diamanteve, kanë arritur një marrëveshje me Louis Vuitton për të lustruar dhe prodhuar një numër të xhevahireve më të vegjël nga Sewelô.

Por procesi i prerjes në vetvete është kompleks: “Do të planifikohet me teknologjinë më të lartë të skanimit të diamantit për të prodhuar një imazh 3D në të cilin do të simulohen opsionet e prerjes. Vendimi i prerjes përfundimtare do të merret në varësi të përfitimit maksimal dhe shitjes së pjesëve të lëmuara , ”thotë Kaplan. Një ekspert diamanti me përvojë shumë të lartë do të ndjekë planin nga afër me një sharrë lazer dhe çdo gur  do të lëmohet me kujdes. “Me një diamant të kësaj madhësie dhe kompleksiteti, ky proces mund të zgjasë më shumë se një vit,” përfundon ai.

Aktualisht, diamanti është i veshur me karbon dhe ajo që qëndron poshtë është një mister që e bën më të vështirë prerjen e tij. Blerja është një veprim që nuk është pa rrezik për Louis Vuitton, por përfaqëson llojin e bastit më të madh që tërheq vëmendjen duke e bërë LVMH grupin luksoz më  të  madh në botë, dhe Louis Vuitton markën e saj më të vlefshme luksoze./abcnews.al