Lokalizohet dhe po shuhet plotësisht zjarri në Lurë

schedule11:11 - 16 Shtator, 2019

schedule 11:11 - 16 Shtator, 2019

Është lokalizuar dhe po shkon drejt shuarjes së plotë zjarri në fshatin Vlashë në Pregj Lurë. Shtabi i emergjencave të prefekturës ka ende në terren rreth 30 forca zjarrfikës, vullnetarë si dhe 15 ushtarë.  Ditën e sotme situata është më e qetë dhe po digjen vetëm trungje, ndërsa nuk ka rrezik për fshatin. Gjatë së dielës gjendja ishte tepër e vështirë. Flakët arritën në lartësi të kurorës së pishave dhe për pasojë dy shtëpi u dogjën plotësisht, dhe disa të tjera u rrezikuan. ABC News Albania 24/7