Listat dhe koalicionet, Basha konsultohet me aleatët! Takim çdo javë për strategjinë

schedule15:31 - 22 Shtator, 2020

schedule 15:31 - 22 Shtator, 2020

Lulzim Basha zhvilloi sot një takim 60 minuta me aleatët në selinë blu. Në fokus të diskutimeve çështja kryesore ishte debati për hapjen e listave dhe koalicionet. Opozita jashtë parlamentit kundërshton formulën e propozuar nga Partia Socialiste për hapjen e listave, e cila në thelb ka faktin që pavarësisht se është e hapur 100%, fituesit caktohen nga kryetari i partisë përmes renditjes. Një tjetër pikë e nxehtë janë koalicionet, që opozita gjithashtu kundërshton formulën e re të garimit me listë unike.

PD-LSI kërkojnë që të pranohet asistenca e OSBE-ODIHR-it, por shumica socialiste e cilëson këtë si zvarritje të procesit, duke deklaruar e prerë se nuk do të pranohet. Për rrugën që do të ndiqet nga opozita përballë paralajmërimit të PS-së se do i miratojë edhe e vetme ndryshimet në Kodin Zgjedhor, Lulzim Basha po konsultohet me aleatët. Gazetari i Abc News Juxhin Mustafaraj mëson se Lulzim Basha takimet me aleatët do t’i ketë të përjavshme për të diskutuar qëndrimet e rëndësishme, por edhe të ditës. /db/ Abcnews.al