Liderët botërore shpresojnë “fillim të ri” me Biden, pas largimit të Trump

schedule12:00 - 21 Janar, 2021

schedule 12:00 - 21 Janar, 2021

Udhëheqësit botërorë kanë mirëpritur presidencën amerikane të Joe Biden, duke shprehur shpresë për një rivendosje në marrëdhënie pas katër viteve të trazuara nën drejtimin e Donald Trump.

Kryeministrat, presidentët dhe ambasadorë e përgëzuan Biden pasi ai u betua si president të Mërkurën.

Shumë thanë se prisnin të punonin me Biden për ndryshimin e klimës dhe Covid-19, ndër çështje të tjera, shkruan BBC, përcjell abcnews.al.

Mesazhet e disave prej tyre

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson:

“Unë pres që të punoj me Biden dhe me administratën e tij të re, për të forcuar partneritetin midis vendeve tona dhe duke punuar në përparësitë tona të përbashkëta: nga trajtimi i ndryshimit të klimës, pandeminë dhe forcimi i sigurisë sonë transatlantike.”

Kryeministri Kanadez Justin Trudeau:

“Kanadaja dhe Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë këtë partneritet ndërsa ne luftojmë pandeminë globale Covid-19 dhe mbështesim një rimëkëmbje të qëndrueshme ekonomike që do të ndërtohet më mirë për të gjithë.

“Ne gjithashtu do të punojmë së bashku për të avancuar veprimet klimatike dhe rritjen ekonomike, për të promovuar përfshirjen dhe diversitetin, dhe për të krijuar punë dhe mundësi të mira të klasës së mesme për njerëzit tanë duke kontribuar në demokraci, paqe dhe siguri në shtëpi dhe në botë”.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen:

“Shtetet e Bashkuara janë kthyer. Dhe Evropa është gati. Të rilidhemi me një partner të vjetër dhe të besuar, t’i japim jetë të re aleancës sonë të dashur. Unë pres që të punojmë së bashku me Joe Biden.”

Ambasadori kinez në SHBA, Cui Tiankai:

“Kina pret të punojë me administratën e re për të promovuar zhvillimin e shëndoshë dhe të qëndrueshëm të marrëdhënieve Kinë-SHBA dhe për të adresuar bashkërisht sfidat globale në shëndetin publik, ndryshimin e klimës dhe rritjen ekonomike.”

Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier:

“Ditë e mirë për demokracinë. Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ajo është përballur me sfida të jashtëzakonshme  dhe ka duruar. Pavarësisht nga përpjekjet për të shkatërruar strukturën institucionale të Amerikës, punonjesit e zgjedhjeve dhe guvernatorët, gjyqësorin dhe Kongresin, kanë dalë të fortë.

Jam shumë i lehtësuar që sot, Joe Biden po betohet si president dhe do të zhvendoset në Shtëpinë e Bardhë. Unë e di që shumë njerëz në Gjermani ndajnë këtë ndjenjë.”

Presidenti francez Emmanuel Macron:

“Urimet më të mira në këtë ditë më domethënëse për popullin amerikan! Ne jemi së bashku. Do të jemi më të fortë për t’u përballur me sfidat e kohës sonë. Më të fortë për të ndërtuar të ardhmen tonë. Më të fortë për të mbrojtur planetin tonë. Mirësevini përsëri në Marrëveshjen e Parisit!”

Kryeministri italian Giuseppe Conte:

“Ne po presim presidencën e Biden, me të cilën do të fillojmë të punojmë menjëherë në funksion të presidencës sonë të G20”.