“Lewandowski nuk ka nevojë për Topin e Artë për të provuar se është lojtari më i mirë në botë”

schedule19:08 - 3 Dhjetor, 2021

schedule 19:08 - 3 Dhjetor, 2021

Të anashkaluarit për Topin e Artë në 2021 nuk do t’i shkaktojë 33-vjeçarit asnjë natë pa gjumë, thekson mesfushori legjendar i Bayern Munichut, Lothar Matthaus.

Bayern udhëton në Signal Iduna Park të shtunën për ‘Der Klassiker’ dhe një fitore për vizitorët do t’i lëvizte ata katër pikë më shumë se rivalët e tyre për titull.

“Lewandowski është gjithmonë i motivuar. Jam i sigurt se ai nuk është i kënaqur me rezultatin në Paris. Por ai është shumë profesionist,” tha Matthaus.

“Unë kurrë nuk kam parë dikë më profesionist se Robert Lewandowski. Ai nuk do të mendojë të shtunën për Topin e Artë. Ai do të mendojë për ekipin e tij, klubin e tij, të luajë një lojë të mirë kundër Dortmundit, të shënojë gola dhe të fitojë tre pikë. ”

Lewandowski kryeson listën e golashënuesve si në Bundesligë ashtu edhe në Ligën e Kampionëve përsëri këtë sezon, gjë që e shënon atë si një pretendent të hershëm për Topin e Artë të vitit të ardhshëm.

Suksesi ndërkombëtar me Poloninë është i pamundur, pavarësisht golave ​​që ai jep, duke e lënë Matthaus-in në humbje për atë që Lewandowski mund të bëjë më shumë për t’u emëruar lojtari më i mirë në botë.

“Lewandowski po luante në nivelin më të lartë në Bundesligë dhe në Ligën e Kampionëve, si golashënuesi më i mirë, duke luajtur lojëra të shkëlqyera, duke thyer rekorde”, tha Matthaus.

“Por gazetarët që marrin vendimin vendosën për Messin dhe për këtë ne duhet ta përgëzojmë Messin. Por për mua, Robert Lewandowski ishte lojtari më i mirë në 2021.”

Gjithçka që Lewandowski mund të bëjë është të vazhdojë të shënojë gola për të mbajtur veten në bisedë për Topin e Artë 2022.

Ish-bashkëlojtari i tij Jerome Boateng është dakord, duke besuar se Lewandowski tani do të dëshirojë të shënojë edhe më shumë gola.

“Nuk do ta rrëzojë atë, por sigurisht që ka qenë një zhgënjim i madh për të. Por mënyra se si e njoha, kjo vetëm do ta motivojë më tej,” tha Boateng për ‘Goal’.

“Ai do të vazhdojë të sulmojë, jam i sigurt për këtë. Statistikat e tij vetëm në sezonin e deritanishëm janë të pabesueshme”.

Lewandowski thjesht do të kalojë te viktima e radhës dhe rekordi tjetër.

Një gol kundër Borussia Dortmundit do të barazonte rekordin e Klaus Fischer me 117 gola si mysafir në Bundesligë.

Ata janë gjithashtu ekipi kundër të cilit ai ka shënuar më shpesh, me 24 gola kundër ish-klubit të tij në të gjitha garat.

Ai nuk ka nevojë për një trofe për të provuar se është lojtari më i mirë në botë.

Ai vetëm duhet të vazhdojë të shënojë – duke filluar me ndeshjen e së shtunës kundër Dortmundit.