Lëngu i kuq që është ilaç për hipertensionin

schedule09:45 - 22 Tetor, 2021

schedule 09:45 - 22 Tetor, 2021

Vetitë e dobishme që janë theksuar herë pas here nga komuniteti shkencor për shegën janë të shumta, por rëndësi të madhe i kushtohet efektit të saj në presionin e gjakut.

Që nga viti 2000, janë publikuar më shumë se 150 studime shkencore që lidhin konsumin e shegës (si frut, si lëng ose si suplement në formë kapsule) me efekte të dobishme në shëndetin kardiovaskular, diabetin e tipit 2 dhe reduktimin e kancerit në të ndryshme. indet (kryesisht në prostatë), ateroskleroza, hipertensioni, mosfunksionimi erektil, infeksionet bakteriale, infertiliteti mashkullor, hiperplazia beninje e prostatës, madje edhe sëmundjet e dhëmbëve.

Kam tension të lartë, a mund të pi lëng shege?

Jo vetëm që mundeni, por gjithashtu mund të ndihmoni në lehtësimin e niveleve tuaja të stresit. Studimet tek njerëzit sugjerojnë se lëngu i shegës mund të ndihmojë në uljen e niveleve sistolike (të larta) të presionit të gjakut.

Megjithatë, duhet pasur kujdes me medikamentet e stresit, pasi ato mund të ndërveprojnë me lëngun e shegës dhe të intensifikojnë veprimin e tyre. Mos e merrni këtë ilaç me lëng shege. Konsultohuni me mjekun tuaj nëse jeni duke marrë hipertension./abcnews.al