“Lamtumira” me paralajmërime e Angela Merkel

schedule22:49 - 22 Tetor, 2021

schedule 22:49 - 22 Tetor, 2021

Kancelarja gjermane Angela Merkel paralajmëroi sot Evropën, duke shprehur shqetësime për aftësinë e saj për të përballuar sfidat e saj sociale, emigracioni dhe ekonomike me rastin e samitit të 107-të dhe të fundit të 27 vendeve në Bruksel.

“Unë po largohem tani në një situatë që më shqetëson. Ne kemi kapërcyer shumë kriza, me përpjekje për të gjetur zgjidhje të përbashkëta, por kemi një sërë problemesh të pazgjidhura” tha ajo.

Lidhur me sundimin e ligjit (drejtësia e pavarur, liria e medias), një çështje për të cilën Polonia është aktualisht në qendër të vëmendjes së BE-së, Kancelarja bëri thirrje për dialog. “Ne duhet të respektojmë njëri-tjetrin. Unë mendoj se kjo është shumë e rëndësishme”.

Sa i përket emigracionit, BE-ja “mbetet e pambrojtur”, paralajmëroi ajo, në një kohë kur Bjellorusia po akuzohet nga Brukseli se po i shtyn refugjatët të kalojnë kufirin e saj me Evropën si hakmarrje për sanksionet evropiane të vendosura ndaj saj.

Merkel shprehu gjithashtu shqetësime për konkurrencën e kontinentit të vjetër, veçanërisht në teknologjitë e reja, si inteligjenca artificiale. “Evropa nuk është kontinenti më inovativ” tha ajo, duke shtuar se pasardhësit e saj do të kishin “projekte të mëdha” për të bërë.

Kancelarja 67-vjeçare, në takimin lamtumirës për këtë samit, mori shumë vlerësime nga liderë aktualë dhe ish-liderë nga e gjithë bota. “Samitet pa Angelën do të jenë si Roma pa Vatikanin ose si Parisi pa Kullën Eifel”, tha presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel.

Largimi i Merkelit nga skena politike “do të lërë një boshllëk të madh”, tha kancelari i ri austriak Alexander Salenberg, duke vënë në dukje “ndikimin e saj të madh në zhvillimin e BE-së”.

“Është dikush që për 16 vjet shënjoi Evropën dhe na ndihmoi të marrim vendimet e duhura, me humanizëm të madh në kohë të vështira”, tha kryeministri belg Alexander de Croo.

“Ishte një makinë kompromisi, ajo gjithmonë gjente diçka për të na bashkuar dhe për të ecur përpara,” tha kryeministri i Luksemburgut Xavier Bethel. “Do të na mungojë” tha ai./ Abcnews.al