Lamborghini prezanton “bishën” e re për pistë dhe rrugë

schedule22:34 - 16 Dhjetor, 2020

schedule 22:34 - 16 Dhjetor, 2020

Lamborghini Squadra Corse ka prezantuar SC20, një ekzemplar unik që mund të përdoret edhe në pistë dhe në rrugë. Kjo është makina e dytë e dizenjuar nga departamenti i automjeteve dhe i projektuar nga Centro Stile në Sant’Agata. Makina e hapur u krijua sipas dëshirës të një klienti, i cili ishte përfshirë në projekt që nga projektimet e para.

SC20 është i pajisur me motorin më të fuqishëm të prodhuar nga Lamborghini, një V12 me 759 kuaj fuqi.  Megjithëse detajet e performancës nuk janë zbuluar, supozohet se mund të arrijë 100 km/orë në më pak se tre sekonda me një shpejtësi maksinale 350 km/orë.

Lamborghini SC20 i njëhershëm është një shpejtësi me çati të hapur nga Lamborghini Squadra Corse

Maurizio Reggiani, drejtuesi tektik i Lamborghini Centro Stile tha: “SC20 është një kombinim i inxhinierisë së sofistikuar, mjeshtërisë italiane, sportivitetit dhe dizajnit të përparuar. Është gjithashtu një shembull i aplikimit të motorit tonë V12 dhe fibrave të karbonit në një automjet radikal me majë të hapur që mbart në mënyrë të pagabueshme ADN-në e Lamborghini.“/abcnews.al

Paneli i Lamborghini Aventador

Vende Lamborghini Aventador Front Row