Laçi, gol në Champions. Lojtari i kombëtares shënoi për Spartën e Pragës

schedule17:51 - 19 Shtator, 2024

schedule 17:51 - 19 Shtator, 2024

Ishte një mbrëmje e madhe për disa.

Championsi është arena kryesore e futbollit botëror të klubeve, dhe dy prej atyre që shkëlqyen më shumë ishin Viktor Olatunxhi dhe Qazim Laçi.

Sulmuesi nigerian shënoi dhe shërbeu asist në debutimin e tij në këtë konkurrim, dhe mori një falenderim nga mesfushori shqiptar, që gjithashtu debutonte.

Sparta e Pragës po fitonte 2-0 ndaj një rivali të fortë si Salcburgu, por ylli kuqezi deshi ta thoshte edhe ai fjalën e tij.

E tha shumë bukur.

Ajo që ishte një përballje shumë e vështirë përfundoi me një sukses të madh, madje rrjeta e Laçit erdhi shpejt, që në minutën e 58-të.

Futbollisti energjik bëri shaka pas ndeshjes.

“Nëse Viktori nuk do të ma jepte topin, e them hapur që unë do ta vrisja. Jo, jo. Bëj shaka. Duhet t’i them faleminderit atij, sepse ai nuk u tregua egoist. Ma dha topin, dhe pastaj mendoj se shënova një gol të bukur”.

Laçi mori notën 7.6 për paraqitjen e tij duke qenë lojtari I dytë më I mirë në fushë, dhe për Spartën në pjesën e dytë luajtën edhe shqiptarët e Kosovës, Albion Rrahmani dhe Ermal Krasniqi.

Sulmuesi i Shqipërisë, Indrit Tuci, ishte në stol.

Laçi, ndërkaq, ka nisur të ketë afinitet për golin, sepse vetëm pak javë më parë shënoi në ndeshjen e Europianit 2024, në barazimin 2-2 të Shqipërisë ndaj Kroacisë./abcnews.al