Laboratori i drogës në Fier, zbulohet roli i kolumbianit dhe rruga që ndoqi, nga vizita në shtëpinë e zyrtarit të PS tek…

schedule21:37 - 30 Nëntor, 2022

schedule 21:37 - 30 Nëntor, 2022

Detaje të reja kanë dalë në lidhje me laboratorin e drogës që u gjet një javë më parë në Frakull të Fierit në shtëpinë e zyrtarit socialist, Viktor Çervanaku.

Në laboratorin e drogës u sekuestruan 430 kilogramë kokainë e cila ishte fshehur në thasët me me 24 ton pleh artificial.

Ndërsa në pranga kanë rënë 10 persona , ndërsa një kolumbian është shpallur në kërkim. Ngarkesa e drogës ka mbërritur në 7 korrik në portin e Tivarit, nga porti Buenaventura në Kolumbi me anijen “Monte Cervino”.

Në kontejner ndodheshin 20 paleta.

Emisioni “Në shënjestër” i gazetares Klodiana Lala sjell përgjimet mes të dyshuarve, që zbërthejnë mënyrën sesi funksiononte grupi kriminal. Viktor Çervanaku, aktualisht drejtor i administratës së OST, ish-kryetar komune i komunës Frakull i Madh, si dhe ish-oficer i forcave speciale RENEA, sikurse rezulton nga përgjimet mbante kontakte me punonjës të policisë dhe strukturave të tjera shtetërore.

Gjatë bisedave duket qartë edhe prania e tyre në Shqipëri. Ku tashmë në kërkim nga policia është edhe një shtetas kolumbian, i identifikuar si Samir Rodriguez.
I cili, pasi kishte hyrë në Shqipëri, lëvizte me një automjet të marrë me qira nga Klajdi Kodra, automjet që drejtohej nga Redion Meshi. Ndërsa në makinën në pronësi të Julian Malaj që drejtohej nga ky i fundit, udhëtonte si pasagjer Bledar Matoshi.

Kolumbiani Rodriguez që rezulton se ka qenë në Greqi, dhe më datë 13 korrik 2022 ka udhëtuar drejt Malit të Zi.

Aty ku dyshohet se ka shoqëruar ngarkesën nga vendi i origjinës deri në destinacionin final. Ndërsa thuhet se ka qenë i pranishëm edhe në vilën e Viktor Çervanakut, në fshatin Frakull e Madhe në Fier, aty ku edhe u sekuestrua sasia rekord e kokainës./abcnews.al/