La dorezat e boksit për të shpëtuar kombin e tij, kampioni i Evropës vritet në luftën e Ukrainës

schedule10:30 - 28 Mars, 2023

schedule 10:30 - 28 Mars, 2023

Boksieri i ri, Maksym Galinichev është vrarë në luftën në Ukrainë.

22-vjeçari fitoi medaljen e artë për Ukrainën në Kampionatin Evropian të të rinjve në vitin 2017 dhe në vitin 2018, në të njëjtin vit ai pori pjesë në Lojërat Olimpike Verore për të rinj.

Këshilltari i qeverisë urkainëse Anton Gerashchenko konfirmoi vdekjen e tij në rrjetet sociale. “Maksym, 22-vjeçari, kampion evrope për të rinj në boks, vdiq duke mbrojtur Ukrainën në rajonin e Luhanskut. Maksym u regjistrua si vullnetar dhe u kthye në vijën e parë dy herë pasi u plagos dhe u shërua.

Për të do të bëhen homazhe, ai la karrierën dhe ëndrrën e tij për të shpëtuar kombin e tij”, është shprehur këshilltari i qeverisë./ h.ll/abcnews.al