Ky zakon i natës mund të shkatërrojë marrëdhënien tuaj, thotë një studim i ri

schedule15:39 - 5 Gusht, 2022

schedule 15:39 - 5 Gusht, 2022

Të gjithë ne e kalojmë pjesën më të madhe të kohës me gjysmën tonë më të mirë. Ne ndajmë me të sekretet tona, shqetësimet tona, mendimet dhe përvojat tona, vaktet tona dhe shtratin tonë. Natyrisht, ne mbështetemi te partneri në momente të vështira, ashtu siç ata mbështeten tek ne.

Kjo nuk do të thotë se ne do të tolerojmë të gjitha zakonet dhe sjelljet e tyre. Në fakt, ekziston një zakon që sipas hulumtimeve mund të jetë shkatërruese për marrëdhënien tuaj, pa e kuptuar fare.

Lexoni për të zbuluar se cili zakon i natës mund të shkatërrojë lidhjen tuaj.

Çdo marrëdhënie ka uljet dhe ngritjet e saj dhe pasi kemi qenë me një person për një kohë të gjatë, ka të ngjarë që shumë gjëra që bëjmë të acarojnë partnerin tonë dhe të tjerët që i bëjnë ata të buzëqeshin. Për shembull, një studim i botuar prillin e kaluar në revistën Sex Roles tregoi se një mënyrë për të mbajtur një marrëdhënie të lumtur është që çifti të ndajë punët e shtëpisë.

Nga ana tjetër, zakonet tuaja të të ngrënit mund të ndikojnë negativisht në marrëdhënien tuaj, veçanërisht nëse ato konsiderohen të pashëndetshme. Edhe ndërsa mund të bëni një orar për punët e shtëpisë ose të rregulloni atë që hani në rutinën tuaj të përditshme, një zakon mund të jetë shumë i vështirë për t’u ndryshuar sepse as nuk e kuptoni se po e bëni atë.

Të gjithë kemi qenë në këtë pikë. Një moment ne jemi duke fjetur të qetë dhe në tjetrin një tingull i çuditshëm dhe veçanërisht i lartë na zgjon. Ajo nuk është tjetër veçse gërhitja.

Sidomos nëse keni një gjumë i lehtë, gërhitja mund t’ju mbajë zgjuar dhe zgjuar dhe të bëjë që të humbni orë të tëra pushimi. Akoma më keq është kur gërhitni dhe shkaktoni vështirësi në gjumin e tij ose të partnerit tuaj.

Një studim i kohëve të fundit me 2000 të rritur zbuloi se pajtueshmëria me gjumin ishte shumë e rëndësishme për mbi 70% të pjesëmarrësve, 78% për të qenë të saktë. Gjithashtu tregoi se 2 nga 5 amerikanë i kanë dhënë fund një lidhjeje për shkak të vështirësive të gjumit dhe zakoneve si gërhitja.

Gërhitja ishte një shqetësim për një pjesë të madhe të pjesëmarrësve. Sipas asaj që u gjet në hulumtim, pothuajse mesatarja e të anketuarve do ta toleronte gërhitjen e partnerit për një orë para se t’i kërkonte të ndërronte anë ose të lëvizte në shtrat./abcnews.al