Ky truk i thjeshtë do t’ju ndihmojë të largoni aromat e pakëndshme nga frigoriferi

schedule15:21 - 6 Tetor, 2022

schedule 15:21 - 6 Tetor, 2022

Nëse keni gazeta të vjetra në shtëpi, këshilla është të mos i hidhni, por t’i ruani dhe përdorni. Domethënë, ata janë të shkëlqyera për të larguar aromat e pakëndshme në frigorifer. Merrni disa faqe gazetash, ndajini në copa të vogla dhe spërkatini me ujë nga një shishe sprej.

Vendoseni në një pjatë dhe më pas në frigorifer. Duhet ta lini në pjatë në mënyrë që të mos ngjitet në frigorifer. Lëreni brenda natës në frigorifer dhe e gjithë era e pakëndshme do të zhduket. Për aromat e pakëndshme mund të përdorni dhe oriz apo një mollë e prerë.

Përveç gazetave, shumë amvisa përdorin feta limoni për të hequr aromat e pakëndshme në frigorifer. Limonin duhet ta prisni në feta dhe më pas ta lini në frigorifer gjatë gjithë natës. /abcnews.al