Ky test prej disa sekondash zbulon se si funksionon truri juaj

schedule11:53 - 26 Shtator, 2023

schedule 11:53 - 26 Shtator, 2023

Nuk ka dyshim se me kalimin e viteve truri fillon të dobësohet dhe nuk funksionon më si më parë. Për këtë arsye është shumë e rëndësishme duhet ta stimuloni praktikisht çdo ditë dhe mos lejoni të nisin problemet para kohe.

Ekzistojnë teste shumë praktike që mund të përdoren për të përcaktuar se sa mirë është ende duke punuar truri ynë. Ne paraqesim një test të thjeshtë.

Terapisti James Moore, i cili jep rregullisht këshilla të ndryshme shëndetësore për ndjekësit e tij në Instagram, këtë herë ka treguar se si të bëni një test të thjeshtë që do të tregojë se sa mirë funksionon truri juaj.

Çdo majë e gishtit ka më shumë se 3000 mekanoreceptorë që veprojnë si një “autostradë” për trurin tuaj, veçanërisht për korteksin e tij ndijor”, shpjegon ai, duke shtuar se nëse mund ta bëni këtë ushtrim, nuk ka problem, truri juaj po funksionon siç duhet.

Është gjithashtu një ushtrim i mirë stimulues i trurit, megjithatë, është e rëndësishme të vazhdoni të lëvizni për të qëndruar në formë.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by James Moore (@jamesmoorewellness)

Terapisti thotë se duke lëvizur gishtat në këtë mënyrë, ju “përmirësoni sinapset (lidhjet midis qelizave nervore) dhe aktivizoni neuronet, gjë që është e shkëlqyer për funksionin e trurit“.

Megjithatë, duhet të jeni të vetëdijshëm se vetëm disa ushtrime ndihmojnë në luftën kundër disa sëmundjeve që shkaktojnë dobësim të funksioneve të trurit. Ndaj mos i shmangni./abcnews.al