Ky test i thjeshtë zbulon gjendjen e zemrës tuaj

schedule18:06 - 30 Nëntor, 2021

schedule 18:06 - 30 Nëntor, 2021

Është e nevojshme të bëni kontrolle të rregullta por ekziston dhe një test që mund ta provoni në shtëpi, i cili mund të zbulojë gjendjen e zemrës suaj. Si bëhet testi?

Hapi i parë

Merrni një enë të madhe, e cila mund të mbajë të dyja duart dhe mbusheni me ujë të ftohtë.

Hapi i dytë

Zhysni duart në enë dhe mbajini për saktësisht 30 sekonda. Kjo do t’ju ndihmojë të dini se si gjaku do të reagojë kur bie në kontakt me ujin e ftohtë.

Rezultati

Nëse keni bërë gjithçka siç duhet, tani është koha për të kontrolluar gjendjen e zemrës suaj.

1. Gishtat janë të kuq

Nëse gishtat janë të kuq, ky është një rezultat i mirë. Do të thotë që nuk keni probleme që lidhen me oksigjenimin në gjak. Zemra dhe qarkullimi i gjakut janë në gjendje të mirë.

2. Gishtat janë bërë të zbehtë ose blu të errët

Nëse gishtat janë zbehur, ekziston mundësia që të keni probleme me qarkullimin e gjakut. Kjo ndodh sepse qelizat tuaja të gjakut kanë nivele të ulëta të oksigjenit ose sepse keni probleme me bartjen e oksigjenit përmes qarkullimit të gjakut.

Në këtë rast, mund të provoni të ngrohni ose masazhoni zonën e dorës për t’u kthyer në ngjyrën normale. Nëse kjo nuk ndodh shpejt, sigurohuni që të vizitoni një mjek. Sidomos nëse gjatë testit ndjeni gulçim, dhimbje në kokë apo gjoks, djersitje, mpirje në shpatulla, këmbë, duar, gishta apo thembra, marramendje, është shenjë se duhet të bëni një ekzaminim urgjent. /abcnews.al