Ky frut ofron shëndet të mirë nëse e konsumoni çdo ditë

schedule10:51 - 28 Shtator, 2021

schedule 10:51 - 28 Shtator, 2021

Një nga arsyet që ne duam më shumë muajt e ftohtë të vitit janë avokadot e pjekura me shijen e tyre të pasur dhe vlerën ushqyese. Ky frut është një burim i rëndësishëm i kaliumit, magnezit, vitaminave E dhe C, fibrave dhe yndyrave “të mira” të pangopura dhe të pangopura (omega -3).

Avokadot ofrojnë përfitime të rëndësishme për shëndetin e grave, si dhe shpërndarjen e duhur të yndyrës në trup, nëse konsumohen rregullisht në baza ditore. Një studim, i kryer nga Universitetin i Illinois përfshiu 100 persona mbipeshë, të ndarë në dy grupe.

Dallimi midis grupeve është se njëri duhej të konsumonte avokado çdo ditë, ndërsa tjetri jo. Ajo që është vërejtur është se gratë që konsumuan një avokado çdo ditë arritën të zvogëlojnë yndyrën e thellë viscerale. Gjatë 12 javëve që zgjati hulumtimi, studiuesit matën yndyrën e barkut dhe tolerancën e glukozës.

“Ndërsa konsumi i përditshëm i avokados nuk ka ndryshuar nivelet e glukozës, ajo që kemi mësuar është se një dietë që përfshin avokadon çdo ditë mund të ndikojë në mënyrën se si njerëzit ruajnë yndyrën në trup. Por këto përfitime janë vërejtur kryesisht tek gratë,” thuhet në studim. /abcnews.al