Ky është ilaçi më i mirë: Kapërcen stresin, lehtëson dhimbjet dhe forcon mbrojtjen

schedule19:27 - 13 Nëntor, 2021

schedule 19:27 - 13 Nëntor, 2021

Buzëqeshja është jo vetëm ngjitëse, siç mësuam nga televizorët tanë në vitet ’90, por edhe ankthioze dhe pjesërisht terapeutike. Siç shpjegojnë ekspertët nga klinika kryesore Mayo, sensi i mirë i humorit nuk është antidot për të gjitha sëmundjet, por të dhënat shkencore për efektin pozitiv që mund të ketë e qeshura po rriten.

Nga të qeshurat e shkaktuara nga një skenë humori te një film vizatimor i rastësishëm apo shaka e një miku, ekspertët theksojnë: ti qesh! Edhe ato shpjegojnë se si e qeshura ofron përfitime afatshkurtra dhe afatgjata.

Përfitimet afatshkurtra:

  • Aktivizon funksionin e organeve; e qeshura përmirëson marrjen e oksigjenit duke thithur më shumë ajër, aktivizon zemrën, mushkëritë dhe muskujt, ndërsa rrit lirimin e endorfinës nga truri.
  • Lehtëson stresin; e  qeshura e gjallë dhe me zë të lartë fillimisht ndizet dhe më pas qetëson përgjigjen tonë ndaj stresit, një luhatje që shkakton respektivisht rrahjet e zemrës dhe presionin e gjakut. Rezultati i këtij procesi është një ndjenjë relaksi.
  • Redukton tensionin; e qeshura kontribuon në qarkullimin e mirë dhe relaksimin e muskujve, duke lehtësuar kështu disa nga simptomat e ankthit.

Përfitimet afatgjata:

  • Ai forcon sistemin imunitar; mendimet negative shkaktojnë reaksione kimike që mund të ndikojnë në trup duke shkaktuar stres në trup, duke dobësuar kështu sistemin imunitar. Përkundrazi, mendimet pozitive çlirojnë neuropeptide që luftojnë stresin dhe përmirësojnë imunitetin e trupit.
  • Lehtëson dhimbjen,  duke ndihmuar trupin të prodhojë “qetësuesit ” e tij.
  • Rrit ndjenjën personale të kënaqësisë,  duke lejuar menaxhim më të mirë të situatave të vështira si dhe socializim.
  • Përmirëson disponimin; veçanërisht në rastet e njerëzve që përjetojnë depresion për shkak të sëmundjeve kronike, e qeshura mund të ndihmojë ndjeshëm duke reduktuar stresin dhe duke intensifikuar ndjenjën e gëzimit.

Vendosni humorin në jetën tuaj

  • Nëse jeni të shqetësuar për sensin e humorit në jetën tuaj, mungesën apo dobësinë e tij dhe si ta integroni apo përmirësoni atë, ekspertët e Mayo Clinic kanë gjithashtu sugjerime se si të arrini qëllimin tuaj.
  • Nga mbledhja e objekteve, librave, filmave apo çdo gjëje që ju bën të qeshni deri te kultivimi i vetësarkazmës apo praktika e të qeshurit të jogës, ka mënyra të thjeshta për të përfshirë këtë “reagim” natyror të lirë dhe të vlefshëm në jetën tuaj.
  • Provoni të kaloni kohë me miqtë që ju bëjnë të qeshni dhe më pas ia ktheni me historitë ose shakatë tuaja qesharake. Kultivoni sensin e humorit por pa harruar rregullin bazë: mos qeshni në kurriz të të tjerëve. Disa lloje humori nuk janë më të përshtatshmet. Gjeni ato dhe shmangni ato./abcnews.al