Kuvendi draft-rezolutë për negociatat e Shqipërisë me BE-në

schedule15:03 - 30 Shtator, 2019

schedule 15:03 - 30 Shtator, 2019

Kuvendi i Shqipërisë pritet të votojë këtë të enjte një draft-rezolutë për çeljen e negociatave mes BE-së dhe Shqipërisë. Dokumenti mban firmën e kryetares së grupit demokrat, Rudina Hajdari dhe deputetes socialiste Senida Mesi.

Në 10 pikat e dokumentit kërkohet një dialog gjithëpërfshirës mes palëve politike në vend, inkurajohen institucionet ligjzbatuese për vijimin e reformave për integrimin, mbështetet reforma në drejtësi si edhe kërkohet nga organet ligjzbatuese rezultat konkret në luftën ndaj korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Projekt-rezoluta i drejtohet gjithashtu edhe shteteve anëtare të Bashkimit Europian në kuadër të Samitit të ardhshëm të Këshillit Europian, i cili do të mbahet me datat 17-18 Tetor 2019./ABC News Albania 24/7