Kupa e Kombeve të Afrikës 2025 dhe 2027, zbulohen vendet pritëse të këtij eventi

schedule14:55 - 27 Shtator, 2023

schedule 14:55 - 27 Shtator, 2023

Sot është shpallur shteti i cili do të presë Kupën e Kombeve të Afrikës në vitin 2025. Është Maroku, i cili zë pozicionin e vendit të dekretuar në radhë të parë si mikpritës, pikërisht Guinesë e cila u tërhoq nga gara kur pranoi se nuk ishin gati për të pritur këtë event.

Mes kandidatëve ishte e pranishme edhe Algjeria, por vendosi të tërhiqet një ditë para shpalljes. Përveç atij të vitit 2025, është shpallur edhe vendodhja e Kupës së Kombeve të Afrikës 2027. Kenia, Tanzania dhe Uganda do të presin këtë event në vitin 2027 dhe ky ishte një vendim për shkak të dëshirës për të rritur futbollin afrikan edhe në këto kombe./h.ll/abcnews.al