Kujdes, orgazma kërcënon seriozisht jetën e saj

schedule22:57 - 13 Gusht, 2022

schedule 22:57 - 13 Gusht, 2022

Një orgazmë pothuajse rezultoi fatale për një grua 45-vjeçare nga shteti i Mississippi-t, e cila, sipas mjekëve, u gjet një hap larg vdekjes gjatë seksit. Siç shpjeguan ata, aorta e saj tashmë e dëmtuar nuk mundi të përballonte presionin intensiv të gjakut dhe pësoi një hematomë aortike intramurale , gjakderdhje nga muri i arteries kryesore të trupit.

Sipas saj, gjatë kulmit dhe derisa ishte shtrirë me këmbët e saj të shtrënguara në gjoks, ndjeu se i digjej shpina, gjoksi i shtrëngohej dhe një dhimbje e mprehtë që i kalonte në zemër. Në panik dhe duke ndjerë se shëndeti i saj po përkeqësohej, atë e dërgoi të shoqin me urgjencë në spital.

Në fazën e parë, gruaja mori morfinë për të lehtësuar dhimbjet e forta dhe pas një takimi, intensivistët dhe kirurgët vendosën bashkërisht ta trajtojnë rastin me trajtim konservativ (farmaceutik).

Çfarë është një hematoma intramurale?

Testet në spital treguan se presioni i saj i gjakut ishte 220/140 mmHg. Mjekët gjetën një rrjedhje në aortën e saj, një gjendje e njohur si një hematoma intramural që shfaqet në zonat e arteries që janë dobësuar me kalimin e kohës për shkak të faktorëve të tillë si presioni i lartë i gjakut kur ka një tendosje shoqëruese si nga stërvitja e fortë me peshë ose seksi në  rast që ngre pulset. Në rastin e gruas, mjekët raportuan se ajo kishte qenë duhanpirëse për gati dy dekada.

Pacienti u doli nga spitali tre ditë pasi u trajtua me barna antihipertensive. Megjithatë, mjekët theksuan se shkaku i incidentit shëndetësor tregoi se gruaja nuk ishte në dijeni të gjendjes së saj dhe një diagnozë e vonuar mund të mos largojë rrezikun e komplikimeve afatgjata.

Një rrezik vdekjeprurës

Hematoma intramural është një kërcënim potencialisht fatal. Nëse nuk trajtohet, do të çojë në diseksion të aortës për gjysmën e pacientëve, një gjendje që rrit rrezikun e vdekjes me 1% për çdo orë pa mjekimin e nevojshëm që do të rezultojë fatale për 40% të të sëmurëve. Diseksioni i aortës është një gjendje jashtëzakonisht e rrallë, me pesë deri në 30 raste për milion njerëz në vit që “preferojnë” burrat e moshës 60 vjeç e lart./abcnews.al/