Kujdes! A janë thonjtë tuaj si “lugë”? Shenja paralajmëruese se keni këtë problem shëndetësor

schedule13:13 - 14 Korrik, 2022

schedule 13:13 - 14 Korrik, 2022

Thonjtë tanë mund të dërgojnë shenja paralajmëruese që kanë të bëjnë me gjendjen e shëndetit tonë. Mos injoroni asnjë ndryshim!

Shumica e njerëzve i shikojnë thonjtë rregullisht, por kryesisht për arsye estetike. Megjithatë, gjendja dhe cilësia e thonjve tanë mund të zbulojë shumë për shëndetin tonë, duke përfshirë nëse vuajmë nga një sëmundje apo infeksion. Shembull tipik janë gërvishtjet në thonjtë, të cilat do t’i shihni këtu se çfarë tregojnë, por edhe këtë më poshtë.

Nëse thonjtë tuaj janë si një “lugë” dhe mjaft të zbrazët për të mbajtur një pikë ujë, kjo tregon se ndoshta keni mungesë hekuri ose keni qenë të ekspozuar ndaj kimikateve toksike për një kohë të gjatë./abcnews.al